Projekt Škola Budućnosti
Autor: Josipa Antunović, 1. 7. 2021.

Od 1. travnja do 1. srpnja 2021. godine učenici 8. razreda u sklopu izvannastavne aktivnosti Robotika pod mentorstvom nastavnice Josipe Antunović sudjelovali su u projektu Škola budućnosti – inovativni STEAM program iz umjetne inteligencije u organizaciji tvrtki STEMI i Infobip. Za projekt se prijavilo više od 250 škola diljem Hrvatske i susjedstva, a odabrano je 60 škola.

Tvrtka STEMI bavi se izradom naprednih STEAM programa za osnovne i srednje škole te nastoji prenijeti znanja iz modernih tehnologija ravno iz industrije u obrazovni sustav.

U ovom projektu učenici su se upoznali s razvojem umjetne inteligencije. Umjetna inteligencija je tehnologija koja svojim ubrzanim razvitkom sve više olakšava naše svakodnevne radnje. Chatbot je jedan od primjera primjene umjetne inteligencije u komunikaciji. Riječ je o računalnim programima s kojima komunicirate putem gotovo svih chat aplikacija, a koji pružaju pomoć ili pristup informacijama koje su vam potrebne na brz i jednostavan način, uz potpuno konverzacijsko iskustvo.

Prvi korak nakon uvodnih edukacija bio je istražiti UN ciljeve održivosti. Učenici su odabrali jedan od ciljeva održivosti (Život na kopnu) i detektirali koji problem mogu riješiti izradom chatbota. Njihov chatbot je predan na završno vrednovanje.

Ponosni smo i sretni što smo sudjelovali u projektu u kojem smo prikupili najnaprednija znanja i vještine na polju umjetne inteligencije.