Eko kutak

ŠTO JE RECIKLIRANJE?

Recikliranje je postupak sakupljanja odbačenih proizvoda, razvrstavanje i njihovo pretvaranje u nove materijale za izradu novih proizvoda slične ili iste namjene. U recikliranje spada sve što se može ponovno iskoristiti, a da se ne baci.

Riječ recikliranje je nastala iz riječi: RE + CYCLE = ponovno kruženje.

Postoji puno proizvoda napravljenih od materijala i sirovina koje možeš reciklirati, kao npr. proizvodi napravljeni od plastike, metala, papira, kartona, stakla…Neke sirovine, materijali odnosno proizvodi nisu biorazgradivi i ne mogu se reciklirati, te se za njih moraju pronaći biološke zamjene.

Kada u vlastitom ormaru imamo višak odjeće ili npr. cipele koje više ne želimo nositi, možemo ih pokloniti.

Poklanjanje proizvoda, predmeta koji nam više nisu potrebni  isto jest oblik recikliranja te kao takav, mnogo humaniji i smisleniji postupak nego li bacanje nama nepotrebih stvari i/ili proizvoda.