2012-11-23 16:15:13

Kako zaboravljamo...?

Zaboravljanje je jedan od kognitivnih fenomena koji je oduvijek budio čovjekovo zanimanje, kroz cjelokupnu povijest čovječanstva.

Zaboravljanje je suprotan proces od pamćenja i ogleda se u nemogućnosti reprodukcije i retencije učenog sadržaja. Zaboravljanjem nastaju promjene nastale učenjem. Potpunog zaboravljanja nema, jer je sadržaj koji smo učili ostavio izvjesni fiziološki trag u moždanim strukturama, pa se u određenim uvjetima može pobuditi.U ljudskom mozgu postoji centar za pamćenje, gdje su milijuni pojmova smješteni u "skladište", isto tako uredno kao u dobroj knjižici.

Još se ne zna kako se zbiva ovo čudo slaganja i smještanja u registar, ali zna se da se to zbiva na jedan točno određeni način, ovisno o predmetu. Ljudski mozak ima i jedan centar za pamćenje zvukova. Tu su uskladišteni zvuci koje pamtimo, kao u golemoj diskoteci u kojoj se čuvaju gramofonske ploče. Najčešće se misli kako je zaboravljanje uzrokovano vremenom, što najviše dolazi do izražaja u poznatoj narodnoj poslovici "Vrijeme liječi sve rane".


Osnovna škola "Ivan Goran Kovačić" Štitar