ŠKOLA BUDUĆNOSTI - Pametni vrt (1. dio)
Autor: Maja Pavičić, 16. 3. 2023.

Naši učenici već treću godinu za redom sudjeluj u projektu ŠKOLA BUDUĆNOSTI. Prve dvije godine učenici su korištenjem najmodernijih tehnologija izradili vlastite chatbot-ove s kojima su pokušali doprinijeti rješavanju nekih gorućih svjetskih problema. Izrađujući vlastite projekte učenici su razvijali kritičko mišljenje, suradničko učenje, kreativnost i inovativnost te učili kako riješiti probleme.

Ove godine smo u sklopu Škole budućnosti odabrali nešto drugačiji program Greentech IoT (IoT ili Internet of Things „Internet stvari“) gdje učenici usvajaju nova znanja o zelenim tehnologijama. Učenici će kroz proces sadnje paprike i brige o njoj, učiti kako procijeniti zdravlje biljke na temelju izgleda listova i ploda. Zatim će prikupljati podatke s raznih senzora i paralelno s razvojem biljke, baviti se Data Scienceom i analizirati prikupljene podatke.

Kroz ovu avanturu učenici će do kraja nastavne godine izraditi vlastiti „Pametni vrt“ uz pomoć najnovijih IT tehnologija. Putovanje u svijet IoT-a započeli smo ulogom Embedded developera (inženjeri ugrađenih sustava) kroz koju ćemo programirati STEMI Bunny pločicu za kontrolu raznih senzora unutar pametnog vrta.

(Pratimo rast paprike preko STEMI Bunny pločice)

Senzori koje imamo na STEMI Bunny pločici:

- senzori svjetlosti ili osvjetljenja

- senzor tlaka i temperature (barometar/termometar)

- senzor vlage i temperature zraka

- senzor vlage tla

- senzor temperature tla

Učenici 6. razreda

Nastavnice: Anamarija Ožvat (Prirodnjaci) i Anamarija Vincetić (Robotika)