Projekt "Čitamo mi, u obitelji svi"
Autor: Marija Klarić Brdarić, 16. 3. 2012.

I u našoj je školi započeo projekt "Čitamo mi, u obitelji svi", a provodi se u trećem razredu. Ovaj se projekt provodi na razini cijele Republike Hrvatske u svim trećim razredima.

Zašto baš treći razred? Zato što je ovaj razred prijeloman jer učenici u ovom razdoblju polako "odlaze" od knjiga i pisane riječi te ih se ovim projektom želi potaknuti na čitanje.

Naime, čitalačka pismenost jedna je od najvažnijih pismenosti i vrlo je važna i za razvoj svih drugih pismenosti (ako ne znamo tehniku čitanja i ne razumijemo što smo pročitali, kako se snaći u npr. prirodoslovnoj pismenosti?). Učiteljima je potrebna pomoć roditelja u svladavanju ove vještine pa su zato oni i pozvani da sudjeluju u projektu.

Dakle, provođenje projekta izgleda ovako: učenik dobije naprtnjaču s osam zanimljivih knjiga i oni zajedno sa svojom obitelji uživaju u čitanju. Za svakog se nađe nešto za čitanje: ima slikovnica, dječjih romana, romana za odrasle itd. Nakon tjedan dana naprtnjača se vraća u školu i preuzima je drugi učenik i tako redom sve dok svi učenici ne dobiju naprtnjaču. U njoj se nalazi i bilježnica dojmova u koju učenici zapisuju sve svoje misli i svoja zapažanja.

Našu je školu posjetila i novinarka Hrvatskog radija Županja, gospođa Branka Galović Dabić tako da nas možete poslušati u ponedjeljak 19.3.2012. u 14:00h. A sve detaljne informacije o Projektu možete pročitati OVDJE.