Tko je pobjednik Eurosonga 2012.
Autor: Eugen Buzov, 27. 5. 2012.

Tko je pobjednik Eurosonga 2012. godine? U Bakuu je nakon dvije polufinalne večeri, održano finale Eurosonga. Već nakon polovine glasovanja bilo je jasno tko pobjeđuje. U nastavku pročitajte tko je pobjednik!

Kao što je to bio slučaj svih proteklih godina susjedi su ponovno dobro 'pripazili' one s kojima graniče. Od zemalja nekadašnje Jugoslavije najbolje se plasirala Srbija koju je predstavljao Željko Joksimović, a na kraju je isti završio na trećem mjestu (214 bodova).

Zatim slijedi Makedonija koja je plasirana na 13 mjesto, a predstavljala ju je Kaliopi (71 bod). Bosna i Hercegovina je sa Mayom Sar natjecanje završila na 18 mjestu (55 bodova).

Na drugom mjestu su završile babuške iz Rusije. Ubjedljivu pobjedu odnijela je švedska pjevačica Loreen s pjesmom Euphoria sa 372 boda, te se u toj zemlji očekuje naredno natjecanje Eurosonga.

Natjecanje Pjesma Eurovizije prvi put je održano 1956. u organizaciji Europske radiodifuzne unije (EBU) koja je pak bila osnovana nekoliko godina ranije zbog organiziranja televizijskih prijenosa međunarodno važnih događaja.

Prvi Eurosong održan je u Švicarskoj, a na prvome natjecanju sudjelovalo je samo sedam zemalja (Zapadna Njemačka, Francuska, Italija, Švicarska i zemlje Beneluxa). Pobijedila je Švicarska s pjesmom Refrain pjevačice Lys Assia.