Okrugli stol o zaštiti osobnih podataka
Autor: Dajana Jozanović, 28. 11. 2009.

Na nedavno završenoj korisničkoj konferenciji CUC 2009 održan je i Okrugli stol o zaštiti podataka pri korištenju raznih internetskih servisa i socijalnih mreža.

Moderator ovog stola je bio gl. urednik PcChipa Jasmin Redžepagić. Ostali sudionici su bili: Načelnik ureda ravnatelja policije Krunoslav Borovec, novinar - urednik u Večernjem Listu  Miroslav Ambruš Kiš, pomoćnica ravnatelja Carneta za računalnu sigurnost gdja Nataša Glavor, policijski službenik za računalni kriminalitet Ivan Mijatović, Igor Vulje, dipl. krim. - viši savjetnik u Odjelu za EU i pravne poslove Agencije za zaštitu osobnih podataka i Olena Manuilenko odvjetnica, odvjetničko društvo Vukmir i suradnici iz Zagreba.

Izuzetno jaka ekipa je pokušala u 45 minuta objasniti kako se zapravo treba čuvati o potencijalne krađe indentiteta. Naglasak je bio na korištenje socijalne mreže poput Facebooka kojoj jednom da ostavljajući svoje podatke prilikom registriranju morate biti svjesni činjenice da ih nikada više nećete moći obrisati. Točnije, jednom kad poželite izbrisati svoj profil on će biti samo uklonjen na jedno mjesto i svi podaci će biti tamo i dalje pohranjeni. Zbog tog razloga bi prvenstveno roditelji trebali brinuti o tome da im djeca, koja su najveći korisnici, ne ostavljaju baš sve podatke, jer su sve to potencijalni izvori podataka za krađu identiteta. Svjesni smo činjenice da se slike maloljetnika ne smiju stavljati u medije, a velika većina roditelja korisnika FB upravo rade suprotno. Očito nisu dovoljno svjesni činjenice koliko ima pedofila upravo na takvim društvenim servisima. CARNet-ovi korisnici oko ovih problema nemaju razloga za brigu, jer služba koja je zadužena za ovaj posao savršeno radi i blokira sve potencijalne napadače.

Nadalje je g. Ivan Mijatović pokazao u praktičnom primjeru potencijalne opasnosti kod korištenja mobitelom. Uključio je Bluetooth na svom mobitelu i bez ikakvih problema „ušao“ u mobitele koji su imali uključeni mobitel. Takvi pojedinici su potencijalna meta kradljivaca identiteta.

Što se zakonskih regulativa moramo priznati da je sve još to negdje u oblacima. Primjer: netko tko ima svoj korisnički račun na FB postavi vašu sliku u galeriju bez vašeg znanja i vi mu zakonski ne možete ništa.

Na kraju rasprave se postavilo također i pitanje školskih web portala na kojima se objavljuju slike učenika sa raznih natjecanja i akcija. Koliko je to legalno ili ne? Tko odlučuje i odgovara za postavljanje sadržaja? Kako tu nema konkretan odgovor, sve vezano za ovaj problem ostaje na urednicima tih portala. No, kako se radi ipak o pedagoškim radnicima  sigurni smo da jako dobro brinu o kvalitetu sadržaja na školskim web stranicama.

Ostalima je ipak preporuka da dobro promisle o podacima koje daju na uvid korisnicima, jer uvijek postoji potencijalna opasnost od krađe identiteta. (TihomiL)