Pomicanje sata - zimsko računanje vremena
Autor: Eugen Buzov, 27. 10. 2012.

Hrvatska i ostali dio Europe uz izuzetak Islanda ove godine pomaknut će satove na zimsko računanje vremena u noći s 27. na 28. listopada.  Kazaljke na satu tada će se pomaknuti jedan sat unatrag, sa tri sata ujutro na dva, čime će se te noći "dobiti" jedan sat spavanja. Nakon pomicanja sata, očekuju se "kraći" dani u poslijepodnevnim satima.

Sunce će u Zagrebu umjesto u 17:48 zaći u 16:48, u Splitu u 16:51, a u Rijeci u 16:55.

Pomicanje kazaljki ne događa se u svim državama svijeta, niti se kod onih koji miču kazaljke događa u isto vrijeme. Npr. u Kanadi i SAD-u se (osim kod nekih izuzetaka) satovi ove godine pomiču u noći s 3. na 4. studenog, dok su Rusija i Bjelorusija od prošle jeseni ušle u društvo država koje nemaju ljetno i zimsko vrijeme.

Izvor: rep.hr