Dan gluhih (28. listopada)
Autor: Robert Dominković, 28. 10. 2012.

Međunarodni dan gluhih značajan je dan u životu gluhih osoba. Svrha proslave ovog značajnog dana je privući pozornost javnosti na postignuća zajednice gluhih te upozoriti na probleme gluhih osoba. Pod opširnije naučite abecedu ZNAKOVNOG JEZIKA.

Ideja o Međunarodnom danu gluhih se rodila na II. Svjetskom kongresu gluhih održanog u Zagrebu 1955. godine. Svjetska federacija gluhih (je službeno proslavu počela 1958. godine pod nazivom Međunarodni dan gluhih. Svjetska federacija gluhih ima članove u 123 zemlje širom svijeta, a predstavlja više od 70 milijuna gluhih osoba u UN-u. U mnogim zemljama proslava se „proširila“ na Međunarodni dan gluhih.

Ovakva okupljanja pomažu svim članovima Udruženja da se bolje nose sa svojim problemima i s različitim aktivnostima da skrenu pažnju sa nerazumijevanja šire društvene okoline.

Jednoručna abeceda

Izvor: http://www.ffdi.unizg.hr/znakovni-jezik2/rjecnik/