WEBovci u akciji (Izlet RN u Kopački rit i Osijek)
Autor: Anna Gašparović, 30. 10. 2012.

Došao je i taj dan. Izlet. Rano smo ustali kako bismo što prije krenuli na put. Vozili smo se u dva autobusa. Do Kopačkog rita smo se vozili 90 minuta, a uz put nam je vodić pričao o zavičaju, i kulturno povijesnim građevinama pored kojih smo prolazili. Slike pogledajte u fotogaleriji ili kikom OVDJE.

U Kopačkom ritu smo obišli kompleks Dvorca Tikveš u kojem su kroz povijest odsjedali broju državnici i slavne osobe. Posjetili smo novootvoreni prijemni centar i suvenirnicu gdje su mnogi nešto kupili za uspomenu.

Napokon ono čemu smo  se svi veselili. Vožnja brodom. Vozili smo se u dva broda kanalima i jezerima Kopačkog rita. Vodič nam je cijelim putem pričao pa smo puno toga naučili.

Saznali smo da je Kopački rit, Park prirode,  smješten u središnjem dijelu  poplavne doline Dunava i  Drave. On je jedno od najvažnijih poplavnih područja u Europi. Najveće jezero je Kopačko, a najdublje Sakadaško. Jezera su mrežom prirodnih kanala povezana s Dunavom i Dravom. U Kopačkom ritu zabilježeno je dosada više od 2 000 bioloških vrsta, od kojih su mnoge rijetke i ugrožene vrste na svjetskoj i europskoj razini. Kada smo se vratili iz vožnje išli smo pogledati dokumentarni film o Kopačkom ritu. U filmu smo vidjeli i druge životinje i ptice koje tu žive, a koje nismo vidjeli uživo.

Iz Kopačkog rita smo otišli u Osijek gdje smo posjetili ZOO-vrt i uživali u obilasku životinja. Došlo je vrijeme ručka. Ručali smo u McDonaldsu. Uživali smo u hrani i igračkama koje smo dobili. Tada smo još posjetili katedralu u Osijeku. Razgledavali smo i divili se ljepotama umjetničkih slika i kipova, a onda smo se već umorili i smjestili se u autobuse za povratak.

Dan je bio prekrasan i ispunjen do kraja.