Dan sjećanja na Vukovar
Autor: Marija Filipović, Robert Dominković, 18. 11. 2012.

U našoj školi smo obilježili "Dan sjećanja na Vukovar". Za početak smo pogledali video Vukovara u Domovinskom ratu. Zatim smo pogledali prezentaciju, a onda su učenici 6. razreda pročitali pjesme Siniše Glavaševića. Poslije toga je Dario Živković, bivši učenik naše škole, odsvirao pjesme na tamburici. Po završetku nastave, pedagoginja je s nekoliko učenika 6. i 8.b razreda otišla zapaliti svijeće. Izmolili smo molitvu Oče naš te zapalili svijeće

Domovinski rat je bio obrambeno-osloboditeljski (oslobodilački) rat za neovisnost i cjelovitost hrvatske države protiv agresije udruženih velikosrpskih snaga - ekstremista u Hrvatskoj, BiH (posebice Republike Srpske), JNA te Srbije i Crne Gore.

Domovinskomu ratu prethodila je pobuna dijela srpskoga pučanstva u Hrvatskoj, koja je izbila u kolovozu 1990. Na strategijskoj razini Domovinski rat sastoji se od tri etape.

U prvoj etapi, do siječnja 1992., izvršena je vojna agresija na Hrvatsku, koja je bila prisiljena na obranu. Oružani sukobi počeli su izbijati u travnju 1991., uz postupno očitovanje naklonjenosti JNA srpskim pobunjenicima, a od kolovoza 1991. prerasli su u izravnu agresiju iz Srbije.

U drugoj etapi, od siječnja 1992. do svibnja 1995., došlo je do zastoja u agresiji i do razmještaja mirovnih snaga UN-a duž crta prijekida vatre. Za Hrvatsku je to bila etapa diplomatskih nastojanja i pregovora te strpljivog jačanja snaga uz provedbu operacija taktičke razine u kojima su oslobođeni manji dijelovi teritorija.

U trećoj etapi, u svibnju i kolovozu 1995., bile su izvedene navalne operacije u kojima je oslobođen najveći dio okupiranoga područja u Posavini i zapadnoj Slavoniji te na Banovini, Kordunu, u Lici i u sjevernoj Dalmaciji. Preostalo okupirano područje u hrvatskom Podunavlju reintegrirano je uz pomoć prijelazne međunarodne uprave (1996.-1998.).

Počevši od 1995. godine počinje masovan povratak prognanika i izbjeglica.

Tragičnost hrvatskog obrambeno-oslobodilačkog rata jest u tome što to napadač nije imao namjeru samo fizički osvojiti ozemlje. Bît je bila i u potpunom uništenju identiteta Hrvatske i Hrvata - čovjeka, kulture i povijesti.

O tome najbolje svjedoči granatiranje šibenske katedrale i zadarske prvostolnice.

Najveći heroj domovinskog rata koji je umro na Trpinskoj cesti bio je Blago Zadro.

Izvor: Wikipedija