Dan izumitelja (9. studenog)
Autor: Silvio Živković, 9. 11. 2012.

Svjetski dan izumitelja se obilježava 9. studenog na dan rođenja američke filmske glumice i izumiteljice Hedy Lamarr. Tada se prisjećamo n velikih izumitelja koji su svojim radom nepovratno promijenili naš svakodnevni život. To je i dan kada težimo poboljšanju uvjeta i mogućnosti koje su na raspolaganju trenutačnim izumiteljima i pozivamo sve da svojim inovativnim radom poboljšaju našu zajedničku budućnost.

Bez izumitelja danas ne bismo imali električnu energiju i razne uređaje (perilice, televizore, mobitele ...).  Ne bismo mogli putovati ni automobilima ni biciklima. Pisali bismo guščjim perom, a ovaj tekst ne bismo mogli vidjeti jer ne bi postojala ni računala ni internet .

Nikola Tesla rođen je 10. srpnja 1856. u Smiljanu kod Gospića, a preminuo 7. siječnja 1943. u New Yorku. Bio znanstvenik i izumitelj svjetskog glasa. Podrijetlom je bio Srbin i uvijek se ponosio svojim srpskim podrijetlom i hrvatskom domovinom. Svoj doprinos znanosti je dao na područjima elektrotehnike i radiotehnike, a izumio je okretno magnetsko polje i višefazni sustav izmjeničnih struja. Iako briljantan znanstvenik, nije bio u istoj mjeri dobar biznismen i nije komercijalizirao sve svoje izume zbog čega je mnogo njegovih pronalazaka relativno nepoznato. U međunarodnim znanstvenim krugovima je bio i ostao iznimno poštovan što dokazuju brojna priznanja najvećih svjetskih znanstvenih institucija i sveučilišta.

Eduard Slavoljub Penkala rođen 20. travnja 1871. u Liptovskom Mikulašu u Mađarskoj, a preminuo 5. veljače 1922. u Zagreb je bio hrvatski inženjer i izumitelj poljsko-nizozemskog podrijetla. Smatra se jednim od najznačajniji izumitelja s početka 20. stoljeća. Školovao se u Beču i Dresdenu, a kao svoj dom odabrao je Zagrebu gdje je počela njegova blistava karijera. Svoj doprinos znanosti je dao na područjima mehanike, kemije, fizike i zrakoplovstva. Njegov najkorisniji izum koji se i danas koristi je kemijska olovka koja je po njemu prozvana penkala  Izumio je i termofor te zračni jastuk, a prema svojim nacrtima je izradio zrakoplov za koji je predao patent 1909. godine. Osnovao je i tvrtku naziva Elevator d.d. Do kraja života je uspješno stvarao i radio.

Izvor: http://hr.wikipedia.org/wiki/Dan_izumitelja; http://hr.wikipedia.org/wiki/Nikola_Tesla; http://hr.wikipedia.org/wiki/Eduard_Slavoljub_Penkala