Svjetski dan nepušača (17.studeni)
Autor: Robert Dominković, 17. 11. 2012.

Svjetski dan nepušenja održava se svake godine 17 studenog. Potaknula ga je Svjetska zdravstvena organizacija 1987. godine. U svijetu svake godine od zdravstvenih posljedica uzrokovanih pušenjem umire gotovo šest milijuna ljudi.  Trovanju je najizloženiji dišni sustav, ali nema zapravo ni jednog organa ili sustava organa koji je pošteđen negativnog utjecaja duhanskog dima.

Nakon malignih, kardiovaskularne bolesti druge su na ljestvici smrtnosti od pušenja. Bolest je progresivna, bolesnici u prosjeku žive samo pet godina nakon njezine pojave, lijekovi u kasnijoj fazi više ne pomažu.

Pedeset posto ljudi koji puše tri kutije cigareta dnevno nakon pedesete godine života obolijevaju od karcinoma pluća. Nema organa u tijelu koji nije pogođen lošim efektima pušenja, s tim da se rizici izazvani pušenjem progresivno povećavaju s brojem popušenih cigareta.

Onaj tko puši 20 cigareta dnevno nije dvostruko ugroženiji od onoga koji puši deset, već četiri puta više. Tko puši 30 cigareta, ugroženiji je osam puta više itd.

(klik na sliku za veći prikaz)

Izvor: Wikipedija, www.nzjz-split.hr