Prva pomoć
Autor: Silvio Živković, 26. 1. 2013.

Često se nekima dogodi krvarenje nosa ili posjekotina. Nudimo vam neke savjete što tada napraviti.

Kako zaustaviti krvarenje nosa: Palcem i kažiprstom uhvati se nos i čvrsto stisne u trajanju od dvije do tri minute. Glava mora biti sagnuta naprijed, a na vrat je poželjno staviti hladan oblog.

Kako zaliječiti posjekotinu:

Korak 1.                                           Korak 2.                                       Korak 3.

Temeljito operite ruke prije njegovanja rane. Svako puknuće kože podložno je ulasku bakterija.   Pažljivo očistite ranu, uklonite prljavštinu i sitni pijesak. Koristitite čistu pamučnu krpicu s Hansaplast sprejem za dezinfekciju rana ili isperite hladnom vodom, zatim tapknjem osušite područje prije stavljanja povoja. Nemojte uklanjati predmete koji se nalaze u rani, ostavite to liječničkom osoblju. Dezinficiranje posjekotine ili ogrebotine je savjetovano.   U svakom slučaju, pokrijte posjekotinu ili abraziju s flasterom. Flaster će zaštititi ozlijeđenu površinu od trenja, bakterija i zaraze, apsorbirat će tekućinu iz rane i stvoriti uvjete u kojima će rana nesmetano zarastati. Savjet: Posebni Hansaplast flasteri, poput Fast Healing flastera sa srebrom već sadrže antibakterijsko srebro u jastučiću za ranu, koje će smanjiti rizik od infekcije.

Izvor: http://zdravlje.hzjz.hr/clanak.php?id=12491, http://www.hansaplast.com.hr/trenutna-pomoc/zdravlje-i-zastita/posjekotine-i-ogrebotine