114.g. rođenja Mate Lovraka
Autor: Silvio Živković, 8. 3. 2013.

Mato Lovrak rođen je u Velikom Građevcu 8. ožujka 1899., a umro je 14. ožujka '74. u Zagrebu. Završio je učiteljsku školu i službovao je u mnogim mjestima.

Pisao je pripovijetke, ali je osobitu popularnost stekao romanima tematski vezanim uz djetinjstvu. Lovrak je nekoliko desetljeća odgajao i zabavljao mlade čitatelje. Odlikuje se  maštovitošću i humorom. Njegova djela su: "Družba Pere Kvržice" "Vlak u snijegu" "Neprijatelj br.1" "Zeleni otok" "Anka Brazilijanka" "Divlji dječak" (1947.)"Prijatelji" "Micek, Mucek i Dedek" "Devetorica Hrabrih" "Tri dana života" "Dijamant u trbuhu" "Dječak konzul" "Slamnati krovovi" "Andrija Jug" "Doka Bedaković ili 100.000 na cesti" "Sretna Zemlja" "Naši dječaci" (1956.)   "Prozor do vrta" (1955.). Njegova djela su prevedena na mnoge jezike.