Dan sjećanja na žrtve Holokausta
Autor: Robert Dominković, 13. 4. 2013.

Židovi diljem svijeta danas obilježavaju Jom Hašoa - Dan stradanja u holokaustu (13.travnja). Naime, tog dana u Izraelu i dijaspori Židovi se sjećaju šest milijuna ubijenih sunarodnjaka, žrtava nacizma i fašizma u II. svjetskom ratu. Također sjećaju se i junaštva koje su pokazali u Varšavskom getu svojim ustankom 7. travnja 1943. godine.

Bjelovar su Židovi počeli naseljavati početkom 19. stoljeća iz Poljske, Austrije, Češke i Mađarske. Židovska općina osnovana je 1887., a 1913. sagrađena je velika sinagoga u kojoj se danas nalazi Dom kulture. Bjelovarski Židovi bili su važan i neodvojiv dio društvenog, kulturnog i gospodarskog života grada. Uoči 2. svjetskom ratu u Bjelovaru je živjelo 303 Židova i gotovo svi su ubijeni. U logore je odvedeno 288 Židova - 262 je ubijeno, 96 muškaraca, 106 žena i 62 djece, što je užasno i nedopustivo. U logoru Auschwitz-Birkenau od 1940. do 1945. ubijeno je 1,1 milijun muškaraca, žena i djece, uglavnom Židova iz europskih zemalja koje je okupirala nacistička Njemačka. Ondje je ubijeno i 85.000 Poljaka, 20.000 Roma, 15.000 sovjetskih državljana te 12.000 ljudi iz drugih država.

Izvor: HRT