Međunarodni dan plesa
Autor: Silvio Živković, 29. 4. 2013.

Svjetski dan plesa slavi se od 29. travnja 1982. i širom svijeta čitaju se međunarodne i nacionalne poruke ljudi neraskidivo vezanih uz ples.

UNESCO-ov Međunarodni odbor za ples Međunarodnog kazališnog instituta za ples ITI pokrenuo je ovu inicijativu, a izabrao je dan rođenja začetnika modernog baleta i jednoga od najvećih plesnih reformatora Jeana Georgesa Noverrea za Svjetski dan plesa. Osnovna ideja tog dana je podsjećanje javnosti na ples kao umjetnički oblik izražavanja te uživanje u njegovoj univerzalnosti koja prevladava sve političke, kulturne i etičke prepreke. U Hrvatskoj se Međunarodni dan plesa od 1999. U Požegi se održava "Plesokaz", manifestacija različitih plesnih koreografija na kojoj vrsni plesači iz cijele Hrvatske pokazuje svoje umijeće. Dok se za Međunarodni dan plesa predstavljaju profesionalni plesači koji plešu isključivo suvremeni ples, ova je manifestacija zanimljiva široj publici.

Izvor: http://hr.wikipedia.org/wiki/Svjetski_dan_plesa