Izlet 4.r
Autor: Marija Klarić Brdarić, 26. 4. 2013.

Nestrpljivo smo dočekali i to jutro, 12.4.2013.godine. Vrijeme nije baš obećavalo sunčan dan pa smo se nadali da će druženje s učenicima četvrtih razreda OŠ "Mijat Stojanović" iz Babine Grede popraviti raspoloženje.

Krenuli smo iz Štitara u 8:00h i zaputili se prema Meteorološkoj postaji u Gradištu. Ondje su nas dočekali djelatnici Postaje koji su marljivo prikupljali podatke o vremenu i slali ih u Državni hidrometeorološki zavod tako da smo i sami bili svjedocima kako se to radi. Gospodin nam je objasnio da se to danas sve radi putem računala i Interneta, a prije se to radilo pomoću telefona. Izašli smo van i ubrzo su stigli učenici i njihove učiteljice iz Babine Grede. Svi smo bili jako uzbuđeni! Odmah smo uspostavili odličnu komunikaciju i svi smo zajedno krenuli u obilazak Postaje. Prvo nam je objašnjeno kako izgledaju rakete za obranu od tuče i leda, što je bilo jako zanimljivo, i kako i gdje se one ispaljuju. Zatim smo otišli u obilazak "kućica" u kojima se nalaze instrumenti za mjerenje vremenskih (ne)prilika. Bilo je tu svakakvih sprava-vodomjera, sprava za mjerenje temperature tla, radara, termometri i sl. instrumenti.

Nakon Gradišta, uputili smo se u Bošnjake u Šumarski muzej. U njemu je bilo puno zanimljivih izložaka! Na početku smo saznali puno zanmiljivoh stvari o starim "spravama" koje su se koristile u šumarstvu. Nakon toga, otišli smo u sobu u kojoj smo vidjeli šumarska odijela, šumare, kočije u kojima se prevozi drvo, stari namještaj i staro posuđe. Kada smo se popeli na prvi kat, dočekale su nas svakakve preparirane životinje: jelen, košuta, lane, divlje svinje, kune, lisice, razne ptice i druge životinje. Ovdje nam je bilo toliko zabavno i zanimljivo da smo jedva krenuli dalje. U svečanoj dvorani pogledali smo kratak film o slavonskim hrastu i slavonskoj šumi pa smo se uputili u dvorište u kojem smo se zajedno igrali.

Poslije Bošanjaka došli smo u našu školu gdje smo se počastili s delicijama koje su pripremile naše vrijedne mame. Za vrijeme druženja pale su i neke simpatije, koje će ostati tajna, ali i velika prijateljstva. Učenici i učiteljice iz Babine Grede pozvali su nas u goste u 6.mjesecu tako da ćete biti obaviješteni i o tom susretu kojem se jako svi veselimo.

Slike pogledajte u fotogaleriji OVDJE.