VII. manifestacija "Odavno smo graničari stari"
Autor: Eugen Buzov, 19. 7. 2013.

U subotu, 20. srpnja održat će se VII. manifestacija "Odavno smo graničari stari" koja započinje u 16.30 sati mimohodom sudionika manifestacije, od zgrade Općine do igrališta Osnovne škole gdje je postavljena pozornica.

Osim domaćina, KUD-a "Josip Kozarac", nastupaju i  KUD "Tomislav" iz Županje, KUD "Slavko Janković" - Rokovci - Andrijaševci, HKGD "Dunav" iz Vukovara, Dječja folklorna skupina-OŠ Ivan Goran Kovačić iz Štitara, Pjevačka skupina KUD-a "Đenka"- Đurići, Muška pjevačka skupina "Biđani" iz Bickog sela te Društvo "Sveti Grgur" iz Požege koji će topovima označiti početak i završetak manifestacije.

U sklopu manifestacije bit će upriličena izložba "Dekice -       dekorativne izvezene krpe" koja je za sve posjetitelje otvorena od 14 sati u prostorijama osnovne škole.

Tema ovogodišnje manifestacije je "Tamburica od javora suva". Tema je i više nego prikladna za manifestaciju jer je upravo Štitar poznat po mnogobrojnim tamburaškim sastavima. I danas postoji veliki interes za tamburom među djecom koja u osnovnoj školi prvi puta uzimaju tamburu u ruke te se kasnije priključuju KUD-u Josip Kozarac ili osnivaju svoje sastave.

Svakako najpoznatiji tamburaški sastav, "Najbolji hrvatski tamburaši" obilježiti će i proslaviti 25 godina postojanja na tamburaškoj sceni u svojem rodnom selu, 19. srpnja s početkom u 21 sat. Nakon jubilarnog koncerta koji je održan prošle godine u dvorani Vatroslava Lisinskog u Zagrebu, na oduševljenje mnogih, najveći hitovi Najboljih hrvatskih tamburaša, ili kako svi volimo reći "Dukata" moći će se čuti i u Štitaru.

Valja nadodati kako nakon manifestacije "Odavno smo graničari stari" počinje 1. tamburaški maraton u organizaciji udruge "Špencle", gdje će se za bogatu novčanu nagradu natjecati šest sastava: "Slavonci", "Garavi", "Ringišpil", "Zvona", "Tambura Band" te "Biće skoro propast sveta". Svi sastavi svirat će u isto vrijeme u odvojenim šatorima, a o pobjedniku će odlučivati gledatelji. Osim u glazbi, posjetitelji će moći uživati u tradicijskim delicijama, a pripremljena je i tombola čija je glavna nagrada špencle.

Uistinu puno razloga zašto posjetiti Štitar ovaj vikend:

19. srpnja, u 21.00 - koncert "Najboljih hrvatskih tamburaša" (igralište osnovne škole)

20. srpnja, u 16.30 - manifestacija "Odavno smo graničari stari"

19.00 - 1. tamburaški maraton (igralište osnovne škole)

Sve vas očekujemo u Štitaru!!

Izvor: http://www.opcina-stitar.hr/index.php?stranica=87