Osnovcima besplatno voće u školama
Autor: Dajana Jozanović, 1. 9. 2013.

Gotovo 140 tisuća djece od prvog do četvrtog razreda osnovne škole od 2. rujna dobivat će svakog tjedna besplatno svježe voće i povrće kao dodatni obrok. U europski program Shema školskog voća, kojim se promoviraju zdravije prehrambene navike kod djece, uključeno je 836 osnovnih škola i obuhvaćeno 138.334 učenika

Republika Hrvatska će po principima Europske unije od 2013. godine provoditi Shemu školskog voća kao mjeru koja bi trebala pridonijeti povećanju potrošnje voća i povrća kod djece u nižim razredima osnovne škole. Osnovni ciljevi mjere su promoviranje i oblikovanje zdravih prehrambenih navika školske djece te podizanje razine svijesti o važnosti voća i povrća u pravilnoj prehrani.

U okviru Sheme školskog voća, voće i povrće nudit će se kao zaseban obrok neovisno od obroka u okviru školske prehrane, kontinuirano kroz cijelu školsku godinu.

Voće i povrće školama će dostavljati ukupno 15 dobavljača koji su ispunili uvjete iz javnog poziva, objavljenog još u travnju.

Prema pravilniku o provedbi europskog programa – za koji 75 posto novca osigurava Europska komisija, a ostatak država – na listi prihvatljivih proizvoda su mandarine, jabuke, kruške, šljive, breskve, nektarine, trešnje, jagode, rajčice i mrkve. No, neke škole odlučile su se samo za određeno voće.