Svjetski dan hrane (15.10.2013.)
Autor: Anna Gašparović, 15. 10. 2013.

Svjetski dan hrane obilježava se svake godine 15.10.

Mnoge bolesti današnjeg društva mogu se spriječiti pravilnom i uravnoteženom prehranom. Povodom tog dana nešto malo o zdravoj prehrani: Osnovno pravilo zdrave prehrane jest raznolikost. Različite namirnice sadrže brojne nutrijente (hranjive tvari) koji su važni za ispravan rad našeg metabolizma. Nedostatak hranjivih tvari u organizmu - bez obzira je li potječe od pothranjenosti ili krivog izbora namirnica - vodi do akumulacije toksina u tijelu i dugoročno gledano rezultira različitim oboljenjima. Zdrava prehrana, uz to što održava naše zdravlje, pomaže i u reguliranju te održavanju tjelesne mase, smanjuje rizik od nekih - sa prehranom povezanih bolesti - kao što su dijabetes, žučni kamenci, kardiovaskularne bolesti, artritis, osteoporoza i neke vrste karcinoma. Dakle, pravilna prehrana, bogata hranjivim tvarima, važna je za prevenciju i liječenje različitih bolesti.