Dan Ujedinjenih Naroda
Autor: Robert Dominković, 24. 10. 2013.

Dan Ujedinjenih Naroda se počeo obilježavati 24. listopada 1945 godine u SAD-u. Slavi se svake godine zbog održavanja svjetskog mira.  U UN-u je već više od 200 država i taj broj se stalno povećava.

Ujedinjeni narodi osnovani su 24. listopada 1945. godine, kada su povelju UN-a ratificirale Kina, Francuska, Sovjetski Savez, Velika Britanija, SAD i većina potpisnica Povelje. Povelju su 26. lipnja 1945. godine u San Francisku potpisali predstavnici 50 zemalja, koje su time postale osnivači svjetske organizacije. Osnovni ciljevi Povelje UN-a su unapređenje mira, borba za ljudska prava i borba protiv siromaštva. Prva sjednica Generalne skupštine UN-a održana je 1946. godine u Londonu, a prvi generalni tajnik bio je Norvežanin Trigve Li. Ujedinjeni narodi danas okupljaju oko 200 država. Svjetska organizacija je od osnivanja prošla kroz nekoliko faza promjena, a trenutno je u tijeku sveobuhvatna reforma UN-a kako bi postao efikasniji u rješavanju problema u svijetu. Kofiju Ananu, koji je na čelu UN-a od 1997. godine ističe drugi mandat. Novi generalni tajnik UN-a, južnokorejski diplomat Ki Mun Ban treba stupiti na dužnost 1. siječnja 2007.godine.

Izvor: Nacional