Dan sjećanja na Vukovar
Autor: Robert Dominković, 18. 11. 2013.

Dana 18. studenog obilježava se Dan sjećanja na žrtvu Vukovara. Na taj se dan diljem države pale svijeće kao podsjetnik na strahote koje su počinjene u Vukovaru tijekom Domovinskog rata.

Bitka za Vukovar je započeta 25. kolovoza 1991. godine općim napadom bivše JNA i srpskih paravojnih postrojbi na grad Vukovar. Tijekom tog perioda grad je branilo oko 1800 pripadnika Zbora narodne garde i policije te dragovoljaca HOS-a ustrojenih u 204. brigadu Hrvatske vojske. Obrana je slomljena 18. studenog 1991. Tijekom agresije i okupacije ubijeno je ili poginulo oko 3600 branitelja i civila, dok je u koncentracijske logore odvedeno 7000 zarobljenika, a na popisu nestalih još je 325 osoba iz vukovarskog područja.Prema podacima vukovarske Opće bolnice, u agresiji na Vukovar, koja je započela 25. kolovoza a završila 18. studenog 1991. slomom obrane grada, poginule su 1624 osobe. Jedan od njih je bio Blago Zadro. On je bio jedan od najvećih heroja domovinskog rata.