Da sam knjiga
Autor: Kristina Varga Dušanić, 19. 11. 2013.

Pod opširnije pročitajte sastavak Marije Kopić, učenice 8. razreda.

Knjiga je čovjekov najbolji prijatelj. Uz knjigu rastemo, s knjigom i umiremo. Svatko voli knjige, divi im se, nalazi sebe u njima, doznaje neke nove stvari i otkrivaju neki novi svijet. Da bi knjiga bila napisana i da bi osvojila srca čitatelja, treba osobu koja će uložiti svo svoje vrijeme, trud i ljubav.
     Da sam knjiga, imala bih svoga vlasnika koji bi me čitao čak i kad bi mu bilo najteže. S oduševljenjem  bi me svaki put otvarao u nadi da će naučiti nešto novo i da ću proširiti njegovo znanje. Posuđivao bi me drugima, išla bih od ruku do ruku, govorili bi o meni sve najbolje, a ja bih se trudila obogatiti čovjekovo znanje.
     Ljudi bi se divili, kupovali bi nove knjige i zaboravili bi virtualni svijet u kojem danas živimo. Djecu više ne zanimaju knjige, više ne shvaćaju značenje knjige, žive u svijetu u kojem knjige ne postoje. Gledaju na knjige kao na gubitak vremena i izvor loših ocjena, ne čitaju lektire, već na internetu nalaze sažetke knjiga. Ljudi koji su prije imali knjige bili su bogati, bogati znanjem i razumijevanjem. Cijenili su ih. Čovjek biva mudrij uz knjigu. Da sam knjiga, vratila bih ljudima osmijeh na lica.