Europski dan zaštite osobnih podataka
Autor: Robert Dominković, 28. 1. 2014.

Godine 2007. se po prvi puta obilježio Europski dan zaštite osobnih podataka (izvan Europe se koristi naziv Privacy day) nakon što je u travnju 2006. godine, Vijeće Europe odredilo promoviranje zaštite osobnih podataka svakog 28. siječnja, koji predstavlja datum godišnjice potpisivanja Konvencije Vijeća Europe o zaštiti osoba glede automatizirane obrade osobnih podatka (Konvencija 108).

Glavna svrha navedene Konvencije, koja je već više od 30 godina temelj zaštite osobnih podataka u Europi ali i šire, je jamčenje prava na privatnost svake fizičke osobe glede automatizirane obrade osobnih podataka u svakoj državi potpisnici.Obilježavanje ovog datuma ima kao primarni cilj poticati upoznavanja europskih građana sa svojim pravima i obvezama na polju zaštite osobnih podataka, kako bi mogli steći saznanja o ovom ljudskom pravu koje, iako manje poznato, se oduvijek nalazilo u svakodnevnom životu te koje ima izravan dodir s većinom naših svakodnevnih radnji.Važno je znati da pitanje zaštite osobnih podataka nije nikada bilo toliko aktualno i značajno kao danas, budući da su naši osobni podaci svugdje, i to na radnom mjestu, u doticaju s javnim vlastima, na području zdravstva, pri nabavi dobara i usluga, na internetu, u školi i drugdje. Ipak, usprkos važnosti osobnih podataka, europski građani uglavnom nisu upoznati sa zaštitom osobnih podataka i njihovim pravima.Upravo iz navedenih razloga, obilježavanje ovog dana je sve važnije kako bi se građani upoznali s razlozima i načinima prikupljanja i obrade svojih osobnih podataka, te sa svojim pravima i obvezama.

Izvor: AZOP