Krapina (muzej) - Trakošćan - Marija Bistrica
Autor: Dajana Jozanović, 23. 5. 2010.

Učenici 5.b, 6.a i 6.a su posjetili muzej Muzej krapinskih neandertalaca, dvorac Trakošćan i Mariju Bistricu.

Prije nego smo započeli razgledavanje tog osebujnog Muzeja, veliko platno s desne strane od ulaza oživljava i čuje se rika životinja i glasanje neandertalaca...  Tad smo krenuli u razgled muzeja, i to s točno određenim datumom - 23. kolovozom 1899. g., kad je krapinski učitelj Rehorić poslao Dragutinu Gorjanoviću Krambergeru čudne kosti koje je pronašao. Prikazana je ondašnja Krapina zajedno s gradonačelnikom Vilbaldom Slugom koji je Krambergera odveo na lokalitet, te apoteka u kojoj su zaštićeni prvi nalazi.

Obrađen je i postanak svijeta, povijest zemlje, prvi organizmi pa smo tako mogli pratiti slijed razvoja života od prvih hominida koji su sišli s grane do krapinskog neandertalca koji je predstavljen u polušpilji.

Jedan od najatraktivnijih detalja - prijelaz preko leda uklopljen je u dijelu Muzeja koji govori o duhovnom svijetu neandertalaca i njihovim navikama. Dok smo slušali e krckanje leda i gledali kako navire voda, kao da u daljini riču mamuti, svjedočitli smo kraju jednog doba...

Posebno je bilo zanimljivo tijelo neandertalca na bolesničkom krevetu kojeg smo mogli "istraživati"  i doći do informacija o njegovim ozljedama uz ilustrirane fotografije i rendgenske snimke.

Posljedni segment Muzeja govori o ubrzanom kulturnom i tehnološkom razvoju ljudskog roda, a uz prizor astronauta, dolazi se do samom kraja unutarnjeg razgledavanja.