PROJEKTNA NASTAVA – PROFESIONALNO INFORMIRANJE, SAVJETOVANJE I INFORMIRANJE UČENIKA
Autor: Mara Čović, 2. 6. 2010.

Naš projekt je započeo na SJEDNICI UČITELJSKOG VIJEĆA  8. 1. 2010 godine , kada smo dogovorili aktivnosti koje ćemo odraditi u drugom polugodištu.

Radionica „STEREOTIPI I PREDRASUDE“.  Radionicu je realizirala nastavnica Marija Klarić s učenicima 7. i 8. razreda.

Učenici osmog razreda su napravili intervju s medicinskom sestrom, kriminalističkim službenikom, nastavnikom njemačkog jezika i voditeljem pošte u Štitaru. Svi su govorili o svom zanimanju, kako bi učenicima približili svijet rada nakon završene škole. Pomoć u informiranju i u izradi plakata, učenicima su pomogli nastavnici Božica Peić, Ivana Ivkić- Škalec i Mađarević Klara.

Razrednici osmih razreda, nastavnica Kristina Varga Dušanić i Josip Fici s pedagoginjom Marom Čović su na satima razrednika odradili određene aktivnosti vezane za ovu temu.

Anketiranje učenika osmih razreda - KAMO NAKON OSNOVNE ŠKOLE- u kojima su učenici promišljali o svojim sklonostim, željama i mogućnostima s obzirom na uspjeh u sedmom i osmom razredu.

Nakon obrađenih anketa od strane razrednika, određeni broj učenika smo poslali u Vinkovce na dodatno informiranje i orijentiranje o budućem zanimanju. Posebnu pažnju smo posvetili učenicima s zdrastvenim poteškoćama, te smo im pružili dodatno informiranje i orijentiranje u Zavodu za zapošljavanje u Vinkovcima.

Obrtnička komora iz Vinkovaca  30. 3. 2010. godine  promovirala je učenicima osmih razreda i njihovim roditeljima,  rad Komore, pomoć kod sklapanja ugovora kod upisa u  obrtnička zanimanja, te polaganja majstorskih ispita. U našu školu su došli novi majstori, koji su položili majstorske ispite, nakon čega mogu samostalno otvoriti obrt. Informacije koje smo čuli su bile optimistične i imaju viziju koja mladim ljudima može jednog dana otvoriti mogućnost otvaranja vlastitog obrta u mjestu gdje žive.

Posebno smo ponosni na okrugli stol koji je održan u našoj školi za učenike osmih razreda i njihove roditelje.

OKRUGLI STOL - održan 25. 5. 2010. godine u prostorijama škole u Štitaru. Tema: Profesionalno informiranje, savjetovanje i usmjeravanje učenika osmih razreda. Sudionici Okruglog stola bili su predstavnici srednjih škola iz Županje i Vinkovaca, te predstavnik ZAVODA ZA ZAPOŠLJAVANJE – ŽUPANJA. Gosti iz Županje su bili: ravnatelj Gimnazije iz Županje Milidrag  Marković, pedagog iz Obrtničke škole Mijo Jagrić, ravnatelj Zavoda za zapošljavanje Drago Jozić. Gosti iz Vinkovaca su bili: Ružica Zucić iz Poljoprivredne - šumarske škole, Sanda Horvatić, Ana  Lukić, Ahmetka Stjepanović, Mirna Jozinović i ravnatelj škole Božo  Pavlović. Pedagoginja Marija Peičić, iz  Drvodjelsko tehničke škole  - Vinkovci, održala je prezentaciju o prijavi, kriteriju i mogućnosti upisa u ovu školu. Naglasila je i opisala zanimanja. Drvodjelski tehničar, Drvodjelski tehničar - dizajner i stolar.

Svi su istaknuli prednosti svoje škole, te govorili  o programima, načinu školovanja te o mogućnosti studiranja nakon položene državne mature.

Učenici i roditelji su bili zadovoljni sa iscrpnim i detaljnim informacijama važnim za daljnje školovanje u srednjoj školi.

Naš projekt smo priveli kraju, planirane aktivnosti smo odradili.

Evaluaciju projekta i primjedbe ćemo  realizirati na   UČITELJSKOM VIJEĆU.

KAMO I KAKO DO CILJA.ppt (907.50 KB)