Promaknuće u zvanje
Autor: Mara Čović, Kata Baričević, 3. 11. 2014.

Uoči Svjetskog dana učitelja, koji se u cijelom svijetu obilježava 5. listopada,  Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta i Agencija za odgoj i obrazovanje organizirali su 3. listopada u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu svečanu promociju odgojno-obrazovnih radnika koji su napredovali u zvanju. Promoviranjem više od 550 odgojno-obrazovnih radnika u zvanje mentora i savjetnika obrazovna politika pokazala je da je rad odgojitelja, učitelja, nastavnika i stručnih suradnika, posebno onih koji se ističu svojim zalaganjem i radom s učenicima, prepoznat kao jedan od najvažnijih za ukupan razvoj društva te da se kao takav cijeni.

Odluke o promoviranju u zvanje mentora i savjetnika promoviranima su uručili pomoćnik ministra znanosti, obrazovanja i sporta Staša Skenžić i ravnatelj Agencije za odgoj i obrazovanje Vinko Filipović. Uz čestitke na uspješnom i marljivom radu poručili su im da obrazovna politika izuzetno cijeni njihov rad i ozbiljno računa s njima u provođenju strateških reformi. - Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta i Agencija za odgoj i obrazovanje, kao nositelji promaknuća u zvanje odgojno-obrazovnih radnika, uistinu ima čast da može, unatoč ovim kriznim vremenima, promovirati one koji su u našem sustavu odgoja i obrazovanja najbolji, a vi to jeste. Mi u Agenciji za odgoj i obrazovanje i u sustavu obrazovne politike izuzetno cijenimo to što radite i ovo današnje promaknuće je nastavak onoga što želimo i u buduće, a to je da s ovim ne završi naša suradnja. Agencija u niz svojih aktivnosti računa na vas kao stručnjake i praktičare. Vi ste nositelji promjena i primjer onim drugima, posebno mladima u svojim kolektivima – naglasio je Vinko Filipović.

Staša Skenžić, pomoćnik ministra znanosti, obrazovanja i sporta, istaknuo je da je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta proteklih godina, a posebno proteklih mjeseci poduzelo mnoge korake i ustvrdilo nekoliko razvojnih prioriteta da bi se zajednički cilj -kvalitetno obrazovanje za sve, postavio kao standard i pravo da osoba u procesu obrazovanja stekne znanja i sposobnosti za različite društvene uloge. – Tijekom nekoliko proteklih mjeseci radimo niz promjena koje će biti ne samo od iznimne važnosti za nacionalnu obrazovnu politiku, već i za stvaranje kvalitetnog temelja za unapređenje postavljenih ciljeva kako bi se učenicima omogućio stjecanje znanja, razvoj sposobnosti i stajališta te produbljivanje svijesti učenika o zdravlju, pravima, osobnoj i društvenoj odgovornosti – kazao je Staša Skenžić.

Promocijom u zvanje mentora i savjetnika odgojno-obrazovni radnici imaju još veću odgovornost i obvezu, naglasila je  Marina Njerš, nastavnica matematike u Gimnaziji Frana Galovića u Koprivnici, koja se zahvalila Ministarstvu i Agenciji u svoje  osobno ime i ime svih promoviranih. -  Svi mi ovdje nazočni ulažemo mnogo truda i snage u osobni profesionalni rast i napredak i stjecanje najviših kompetencija. Zahvaljujem Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta i Agenciji za odgoj i obrazovanje što su prepoznali našu kvalitetu te što nam pomažu u stručnom usavršavanju i daju mogućnost za napredovanja – naglasila je Marina Njerš.

Na ovoj promociji u zvanje mentora i savjetnika promovirana su 551 odgojno-obrazovna radnika. Status mentora i savjetnika u predškolskim ustanovama dobilo je 56 djelatnika, u osnovnim školama 329 učitelja i stručnih suradnika, a u srednjim školama i učeničkim domovima 166 nastavnika i stručnih suradnika. Dio promoviranih prvi put su izabrani u zvanje mentora, dok su ostali obnovili svoja zvanja.

U zvanje mentora ili savjetnika biraju se odgojno-obrazovni radnici koji svojim radom, stručnošću, pedagoškim i metodičkim odlikama te pozitivnim nastojanjima postižu uzorne rezultate u izravnom odgojno-obrazovnom radu, izvannastavnim aktivnostima i izvannastavnim stručnim radom pridonose unapređivanju procesa poučavanja, razvoju cjelokupne odgojno-obrazovne djelatnosti svoje ustanove i hrvatskoga odgojno-obrazovnog sustava u cjelini. Svečanu promociju glazbenim nastupima uveličali su učenici glazbene škole Pavla Markovca iz Zagreba.

Kata Baričević, nastavnica matematike i fizike u OŠ I. G. Kovačić u Štitaru, je promovirana po drugi put  u zvanje savjetnika. Također je i Mara Čović, pedagoginja u OŠ I. G. Kovačić u Štitaru, promovirana u zvanje savjetnika.