Saznajte koliko je što stvarno veliko
Autor: Dajana Jozanović, 24. 8. 2010.

Želite li saznati koliko je stvarno velika naftna mrlja u Meksičkom zaljevu, Mjesec ili slavni Kineski zid? Samo upišite ime mjesta u kojem živite u novi računalni program i on će projicirati obrise lokacije koju želite doživjeti na vama poznat okoliš čije su vam dimenzije vrlo bliske.

Nedavno je medijima odjeknula vijest kako se od grenlandskog glečera odcijepila golema santa leda, zapravo više plutajući otok, veličine četiri Manhattana. Ljudima koji žive u New Yorku vjerojatno je bilo prilično jasno o kakvoj se veličini radi, međutim, ostatak svijeta morao se zadovoljiti tek nejasnom idejom kako je to uistinu nešto veliko. Boljoj percepciji sigurno nije pomogla ni precizna informacija da je njezina površina oko 260 četvornih kilometara jer malo tko ima osjećaj za četvorni kilometar, a kamoli za njih nekoliko stotina. Sličan smo problem imali nešto ranije i s veličinom naftne mrlje u Meksičkom zaljevu.

Mediji, udžbenici, profesori, internet i drugi izvori svakodnevno nam prezentiraju mnoštvo informacija o dimenzijama, no iskustvo pokazuje da ih prosječan čovjek može stvarno jasno doživjeti tek kada ih usporedi s dobro poznatim okruženjem.

Britanska kompanija BERG stoga je za BBC razvila program koji objekte čiju veličinu želimo bolje razumjeti superponira na internetske karte lokacija u kojima živimo.

Istražite program na adresi http://howbigreally.com i otkrijte nove dimenzije!

vijest je prenesena s tportal.hr