"I ja želim čitati!"
Autor: Josipa Antunović, 17. 11. 2016.

Jedna od aktivnosti kojima je naša knjižnica obilježila Mjesec hrvatske knjige, bilo je i predavanje o disleksiji. Predavanju su prisustvovali neki učenici od prvog do osmog razreda, nekoliko nastavnica, pedagoginja i ravnatelj.

Najprije je knjižničarka održala kratko predavanje o disleksiji općenito, zatim njenim uzrocima, problemima te su predloženi neki savjeti kako osobama sa disleksijom prilagoditi tiskane materijale. Zatim je predstavljena kampanja "I ja želim čitati!" te predstavljene dvije aplikacije koje pomažu pri učenju čitanja. Nakon toga su učenice iz  skupine Knjižničari predstavile nekoliko poznatih osoba sa disleksijom i prezentirale neke nepoznate činjenice o njima. Učenike je iznenadilo koje su to sve osobe, a poznate su im po raznim izumima, otkrićima i aktivnostima.

Tim smo se predavanjem uključili u spomenutu nacionalnu kampanju "I ja želim čitati!" kojom se želi ukazati na probleme s kojima se susreću osobe s teškoćama čitanja i disleksijom. Organizator kampanje  je Hrvatsko knjižničarsko društvo, a kampanja traje od listopada ove godine do listopada 2017. godine. Cilj je informirati i educirati javnost te senzibilizirati ih o potrebama i problemima osoba s teškoćama čitanja i disleksijom te time pridonijeti poboljšanju kvalitete njihova života, kao i poboljšati međuinstitucionalnu suradnju stručnjaka koji se bave takvim osobama. O važnosti kampanje govore i brojni uključeni partneri.