Dan broja π;
Autor: Josipa Antunović, 17. 3. 2017.

U utorak 14. ožujka obilježili smo Dan broja π. Učenici 7. razreda pripremili su prezentaciju o broju π te o Albertu Einsteinu čiji je rođendan na taj dan, izradili su prigodne plakate, a mogli smo i čuti kako bi zvučao broj π kad bismo ga odsvirali na klaviru.

Uslijedile su radionice kroz koje su se učenici mogli više upoznati s brojem π. U prvoj su radionici mjerili opseg i promjer okruglih predmeta te računali njihov omjer te većinom dobivali oko 3.14. U drugoj su radionici ispuštali čačkalice na papir s paralelnim linijama i računali omjer bačenih i onih koje su presjekle te linije. Ukupno je ispušteno 660 čačkalica, a dobiveni je rezultat 3.07, što je jako blizu broju π. U trećoj su radionici imali prilike pokazati svoju kreativnu stranu i pjesnički duh. Trebali su osmisliti što dulju priču u kojoj riječi redom imaju onoliko slova kako se izmjenjuju decimale broja π, kao primjerice: Nos i noga i glava ujedinjuju to tijelo. Mačak ima mnogo vitamina, prečudnih osobina... Kad su završili s radionicama, učenici su izašli na sunce i poredali se u polukrug, svaki držeći po jedan papir s jednom znamenkom broja π. Svaka je znamenka u određenoj boji pa se lako mogla uočiti nasumičnost pojavljivanja pojedinih znamenki. Za kraj su se zasladili pitama te okruglim kolačićima.

Galerija slika