Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva
Autor: Maja Pavičić, 25. 2. 2021.

Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva učenici 5. i 6.a obilježili su raznim aktivnostima pod nastavom Hrvatskoga jezika. Projekt je u sklopu školskoga kurikuluma. Hrvatska glagoljica povijesno je hrvatsko pismo, jedan od nezaobilaznih simbola nacionalnoga identiteta. Ovim smo aktivnostima željeli pridonijeti promicanju vrijednosti i ljepota hrvatskog glagoljičnoga pisma te omogućiti glagoljici da na barem jedan dan uđe u učionice. Učenici su upućeni i na internetsku stranicu Instituta Hrvatski u školi (Volim glagoljicu) na kojoj su zabavni sadržaji.

Prva je aktivnost bila gledanje kratkoga filma (U potrazi za glagoljicom - od Roča do Huma) kojim su se prisjetili činjenica o glagoljici i glagoljičkim spomenicima. Koristeći azbuku, pisali su svoja imena i prezimena te je od njih nastala glagoljička gusjenica koja je stavljena na pano učionice. Drugi su sat izrađivali straničnike ukrašavajući ih dragim citatima i mislima na glagoljici. Plastificirali smo ih pa su ih učenici ponijeli kući kao uspomenu na ovaj dan. Uživali smo!

Fotografije možete pogledati u galeriji.

Kristina Varga Dušanić