Vršnjačko poučavanje - eTwinning
Autor: Maja Pavičić, 24. 3. 2022.

Učenici 5. razreda 16. ožujka 2022. obilježili su Tjedan mozga u sklopu eTwinning projekta Tehnike učenja. Projekt je realiziran u suradnji s Osnovnom školom don Mihovila Pavlinovića iz Podgore te Osnovnom školom Ante Starčevića iz Viljeva, a komunicirali smo putem ZOOM platforme. Ideja aktivnosti bila je da učenici vršnjačkim poučavanjem usvoje nova znanja i vještine.

Vršnjačko je učenje način učenja uz pomoć vršnjaka- učenici komuniciraju s drugim učenicima kako bi postigli obrazovne ishode i ostvarili odgojne ciljeve. Međusobne razlike, sposobnosti i interesi učenika koriste se za podršku u učenju. Učenici pokazuju veći interes za aktivnosti učenja i ostvaruju bolje rezultate. Uvažavaju se različitosti, njeguje tolerancija, pozitivni vršnjački odnosi, pozitivna slika o sebi, osjećaj pripadnosti…

Učenici su najprije poslušali predavanje doc. dr. sc. Ivane Pavlinac Dodig, dr.med. s Odsjeka za neuroznanost Medicinskog fakulteta Split na temu Neustrašivi mozak – neuroznanost straha. Saznali su od kojih se glavnih dijelova sastoji mozak, kako mozak upravlja emocijama, posebice ljutnjom, te koje životinje imaju mozak najsličniji ljudskom.

Zatim su učenici škole iz Viljeva predstavili deset zanimljivosti o mozgu i nekoliko mozgalica koje su rješavali učenici iz drugih dviju škola.

Drugu aktivnost osmislili su učenici iz Podgore te su upitnikom ispitivali lateralnost mozga. Učenici su trebali odgovoriti na nekoliko pitanja kako bi saznali koja je polutka njihovog mozga dominantna.

Na kraju su učenici naše škole demonstrirali nekoliko vježbi koje su dobre za aktivaciju mozga (Brain gym) i dobro nas razgibali.

Ovakav način poučavanja moguće je svakodnevno planirati i provoditi u razredu, ali kada se udruže tri učiteljice i tri razreda iz različitih mjesta stanovanja, vršnjačko poučavanje dobije posve novu dimenziju.

Kako je sve izgledalo pogledajte u VIDEU, a fotografije se nalaze u galeriji.

Uživali smo i stekli mnoga korisna znanja koja možemo nastaviti primjenjivati. Zahvaljujemo se našim kolegicama i prijateljima iz partnerskih škola!

Voditeljica projekta Marina Šarić