Dan tablice množenja
Autor: Jasna Vinković, 7. 10. 2022.

Peto obilježavanje Svjetskog dana tablice množenja održalo se u našoj školi u petak 7. listopada. Inicijativa započeta u Poljskoj proširila se cijelim svijetom s idejom popularizacije matematike i ponavljanja znanja tablice množenja na zabavan i neuobičajen način.

Obilježavanje smo započeli izradom prigodnog panoa s višekratnicima brojeva od 1 do 10 koji su poslužili za ponavljanje te zagonetkama u omotnicama koje su potaknule znatiželju i pokrenule moždane vijuge (možete se i sami okušati u priloženom dokumentu).

U petak smo održali natjecanje 3., 4. i 5. razreda, a rezultati su ovakvi:

1. mjesto: 4. razred s 80.6 % točno riješenih zadataka

2. mjesto: 3. razred sa 76.7 % točno riješenih zadataka

3. mjesto: 5. razred sa 70.4 % točno riješenih zadataka

Pobjednički razred dobio je malu slatku nagradu, ali svi su osjetili čari natjecanja i zaključili da to treba i može bolje.

Nakon toga učenička patrola prošla je kroz 6., 7. i 8. razrede i provjerila stanje kod starijih učenika. Prema uspjehu učenici su mogli dobiti zelenog, žutog ili crvenog smješka, a bilo im je zadovoljstvo podijeliti najviše onih zelene boje.

Nažalost, njihovi sumještani nisu se baš iskazali. Patrola je prošla po selu s ciljem provjere znanja tablice množenja među stanovnicima i zaposlenicima Štitara. Većina je odbijala sudjelovanje jer "oni to ne znaju", a mnogo onih koji su sudjelovali pokazali su da zbilja i ne znaju. Patrola je u nekim trenutcima bila u šoku, ali neki su ipak pokazali izvrsno znanje uz poruku da ne zaboravlja onaj tko je jednom naučio tablicu množenja kako treba, kao što se niti Oče naš ne može zaboraviti!

Aktivnosti je osmislila i provela učiteljica matematike Jasna Vinković uz pomoć učenika 6., 7. i 8.a razreda.

DTM_2022_-_Zagonetke.pdf (270.13 KB)