Svjetski dan učitelja
Autor: Maja Pavičić, 5. 10. 2022.

Na današnji dan 5. listopada obilježava se Svjetski dan učitelja, a proglasio ga je UNESCO 1994. godine u spomen na isti datum 1966. godine kada je potpisana Preporuka o statusu učitelja što je za njih bio važan događaj. Tako je uspostavljen novi praznik u čast svim prosvjetnim radnicima.

Svjetski dan učitelja obilježava se u cijelom svijetu, pa tako i u Hrvatskoj, a postao je prigoda u kojoj se na svjetskoj razini mjeri napredak u promišljanju o načinima kako se suprotstaviti svim izazovima na putu za promicanje učiteljske profesije. Cilj obilježavanja je isticanje važnosti rada svih učitelja, nastavnika i odgojitelja, njihovog utjecaja na razvoj društva u cjelini, te naglašavanje važnosti učiteljske profesije, ali i samog obrazovanja čiji su oni nositelji.

Tijekom obavljanja jednog od najodgovornijih i najzahtjevnijih poslova učitelji daju svoj doprinos cilju kojem svi težimo – društvu znanja. U pripremu mladih ljudi za svladavanje raznih životnih situacija nesebično ulažu trud, a za taj trud najčešće dobiju premalu nagradu. Rad učitelja treba prepoznati i cijeniti kao jedan od najvažnijih za budućnost cijelog svijeta. (Europska komisija)

Prigoda je to da se svim učiteljima barem na jedan dan pokloni zaslužena pozornost za sve dane, mjesece i godine koje provode radeći s djecom, stoga su učenici 7. i 8.a razreda ukrasili privjeske s prigodnom čestitkom i darovali ih svojim učiteljima u ime svih učenika naše škole.