Dan jabuka - projektni dan
Autor: Maja Pavičić, 28. 10. 2022.

20. listopada obilježava se Svjetski dan jabuka i tim je povodom u našoj školi organiziran projektni dan upravo na temu jabuka. Za učenike su, umjesto redovne nastave, održane kreativne i edukativne radionice na kojima su imali priliku naučiti razne zanimljivosti o jabukama i njihovoj primjeni, simboličnim poveznicama, te povijesti prvobitnog obilježavanja Dana jabuka koji datira od 1990. godine u Engleskoj.

Učenici 1. razreda sa svojom su učiteljicom Marijom Gašparović modelirali jabuke plastelinom, radili likovni rad, istraživali, rješavali listiće, te degustirali jabuke i kolače s jabukama. S učiteljicama Ivanom Ivkić Škalic i Josipom Antunović učenici 2. i 3. razreda gledali su animirani film, proučavali jabuku i njezine dijelove, zatim bojili i u konačnici kušali kolače od jabuka koje su pripremile njihove mame. Četvrtaši su pod budnim okom učiteljice Sonje Marić u skupinama imali istraživačke zadatke u kojima su učili o vrstama jabuka, što se sve od jabuka pravi, receptima za kolače od jabuka, izrekama, pričama, pjesmama i vicevima o jabukama. Čitali su svoje uratke, popunjavali radne listiće, izrađivali jabuke od glinamola, sastavljali križaljke te smišljali i pjevali pjesme. Svojim su radovima uredili pano, a na kraju su se osladili kolačima i sokom od jabuka.

Učenici predmetne nastave svaki su se sat izmijenjivali na radionicama, a održano ih je sveukupno pet. Nastavnica iz biologije Anamarija Ožvat i pedagoginja Marina Šarić održale su radionicu "Kraljica voća" koja je za cilj imala osvijestiti pozitivne učinke jabuke na zdravlje i važnost pravilne prehrane. Pomoću eksperimenta s jabukom učenici su zaključili o važnosti antioksidansa u organizmu. Odrađen je i zanimljivi lava eksperiment te igra ponavljanja.

Radionicu ''Velika jabuka'' održale su nastavnice Marina Maskaljević, Lena Orkić i Marina Pranjić i kao što joj samo ime kaže, riječ je bila o povijesti New Yorka i njegova nadimka, a potom su učenici izrađivali dvojezične jabuke s engleskim i njemačkim izrazima. Na radionici ''Jabukolomke'', koju su vodile nastavnica iz matematike Jasna Vinković i nastavnica iz hrvatskog jezika Kristina Varga Dušanić, učenici 5. i 6. razreda rješavali su tekstualne zadatke s jabukama. Iste nastavnice održale su i radionicu pod nazivom ''Gustoća jabuke'' na kojoj su učenici 7. i 8. razreda eksperimentalno određivali gustoću jabuke mjereći joj masu i volumen.

Radionicu ''Jabukom po svijetu'' održale su nastavnica iz geografije Dajana Kolobarić i knjižničarka Maja Pavičić na kojoj su učenici rješavali Digitalni Escape Room, a nakon što su pronašli sve ključeve i došli do krajnjeg cilja podijeljeni su u skupine. Svaka je skupina izvukla jednu državu s receptom od jabuka karakterističnim za to područje, zatim su pretraživali recepte i prepisivali ih na papir s popratnim detaljima, a u konačnici je izrađena tiskana kuharica svih učenika predmetne nastave.

Učenici su se lijepo proveli i puno toga naučili u sklopu integriranog nastavnog dana, a kako je to izgledalo pogledajte u galeriji.

Na likovnom natječaju koji je organiziran uoči Dana jabuka pobijedile su učenice Jana Kopić iz 1. razreda i Mia Ivkić iz 8.a razreda.