Dan sigurnijeg interneta
Autor: Maja Pavičić, 28. 2. 2023.

U našoj školi obilježili smo Dan sigurnijeg interneta u drugom tjednu veljače. Dan sigurnijeg interneta, jedan od najvažnijih dana u kalendaru informacijske sigurnosti, promovira odgovorno korištenje online tehnologije i mobilnih telefona s posebnim naglaskom na korištenje tih tehnologija među djecom i mladima, u želji da podignemo svijest o sigurnosnim problemima na internetu.

Kao pomoć našim učenicima i njihovim roditeljima podijelili smo letke i brošure kako bismo se lakše snašli u svijetu interneta i mobilnih uređaja. Učenici su Dan sigurnijeg interneta obilježili uz prigodne aktivnosti na satu informatike.

Najmlađi učenici razredne nastave izradili su slikovnicu „Štitim svoje podatke“, učili pisati svoje korisničke podatke i prepoznavati digitalne uređaje. Upoznali smo se i s najbitnijim savjetima za sigurno korištenje interneta.

Zajedno sa starijim učenicima razredne nastave koji su pisali svojih pet savjeta za sigurno korištenje interneta, učenici su dobili zadatak da sa svojim roditeljima odgovore na 10 pitanja koji su u konačnici trebali provjeriti koliko su njihova djeca sigurna u online okruženju.

U suradnji sa Hrvatskom regulatornom agencijom za mrežne djelatnosti (HAKOM) i Ministarstvom znanosti i obrazovanja, naši učenici predmetne nastave i njihovi roditelji upoznali su se s programom sigurnosti i opasnosti na internetu, pravilima ponašanja prilikom korištenja interneta, društvenih mreža ili komunikacijskih servisa, kao i vršnjačkom nasilju putem interneta.

Učenici 5. razreda dobili su brošure „Kako se zaštititi u svijetu interneta i mobilnih uređaja“. Na ovaj način učenike se potiče na razgovor s roditeljima o ovoj važnoj temi. Brošura se svake godine ažurira kako bi bila usklađena s trendovima i pojavama među djecom, a uzima u obzir i dostignuti stupanj tehnologija koje koristimo.

Učenici 6. razreda na satu informatike imali su raspravu o tome - Jesu li informacije koje šaljemo: Dobre? Istinite?

I na roditeljskom sastanku učenika 6. razreda jedna od tema bila je internet:
– Digitalni tragovi – roditeljima je kroz primjeren video predstavljeno što znače digitalni tragovi i kako sačuvati svoj digitalni ugled.
– Tik Tok izazovi – roditeljima je pušten video sa upozorenjima sve učestalijih Tik Tok izazova te ih se potiče na razgovor sa svojom djecom.

S učenicima viših razreda predmetne nastave Dan sigurnijeg interneta obilježen je kroz kreativne uratke igre asocijacija uz pomoć alata Word Art i alata Coggle za kreiranje umnih mapa.

Nastavnica Anamarija Vincetić