Mozak
Autor: Dajana Jozanović, 2. 10. 2010.

Što sve trebate znati o svom mozgu, koje su aktivnosti dobre za zdrav mozak, te koje su najbolje namirnice za zdrav mozak.

10 najvažnijih stvari koje trebate znati o svom mozgu

1. Kada spavate, vaš je mozak budan.
  2. Dok ste budni, vaš mozak generira oko 25 W električne energije. To je dovoljno za osvjetljenje žarulje, tako da bi trebali biti zahvalni što se to ne događa dok spavate.
  3. Vaš mozak je proždrljivac. Iako čini samo 2% tjelesne težine pojedinca, koristi 20% proizvedene energije.
  4. Desna strana vašeg mozga kontrolira lijevu stranu tijela, a lijeva strana mozga kontrolira desnu stranu tijela.
  5. Neki stručnjaci procjenjuju da prosječna osoba gubi oko 9000 moždanih stanica dan.
  6. Svaki put kad zijevnete šaljete poruku buđenja mozgu. Dodatni zrak koji udišete kada zijevate ide u pluća, koja šalju taj dodatni kisik u krv, a zatim u mozak, šaljući mozgu znak za buđenje.
  7. Čak i jedna besana noć može umanjiti vašu sposobnost formiranja novih sjećanja.
  8. Ako ste jedan/a od rijetkih koji proživljavaju fenomen poznat kao "sinestezija", vaš mozak funkcionira tako da svako slovo ili znamenka ima određenu boju.
  9. Mozak slona teži oko 6 kilograma ili oko 4,5 kg više od ljudskog.
  10. Postoji mogućnost da je mozak Alberta Einsteina bio manji od vašeg, ali nemojte se previše uzbuditi, to je samo zato što je fizički bio manji od prosječnog čovjeka.

10 najboljih aktivnosti za zdrav mozak

Da bi sačuvao resurse, naš će mozak uvijek pokušavati skratiti određene radnje. Ponavljanjem radnje, to prerasta u automatsku radnju te tako naš mozak ulaže manje truda u njezino izvršenje. Kad vam je cilj postići dobru kondiciju mozga, ključ je u bavljenju novim aktivnostima, ili pronalaženju novih načina kako raditi uobičajene radnje. To će zahtijevati od mozga trud te će eventualno dovesti  vaš mozak u dobru kondiciju. Ispod je navedeno 10 prijedloga zdravih aktivnosti za mozak:

1. do posla idite novim putem,
  2. naučite novi jezik,
  3. otputujte na novu i nepoznatu destinaciju,
  4. pročitajte odjeljak novina kojeg još niste čitali,
  5. naučite svirati novi glazbeni instrument,
  6. koristite svoju nedominantnu ruku za jelo ili za pisanje,
  7. rješavajte križaljke ili Sudoku,
  8. sudjelujte u izazovnoj igri šaha ili bridža,
  9. iskušajte i naučiti nove riječi svaki dan,
  10. uključite se program obuke kako podići kondiciju vašeg mozga.

10 najboljih namirnica za zdrav mozak

Zdravo se hraniti znači i zdravo razmišljati. Za neke namirnice dokazano je da poboljšavaju opće zdravlje mozga, dok druge mogu spriječiti ili barem usporiti učinke određenih bolesti mozga. Zato je važno uključiti te namirnice u vašu prehranu što je češće moguće.

1. Rajčica sadrži likopen, koji pomaže u sprječavanju štete na stanicama koja nastaje pri Alzheimerovoj bolesti.
  2. Riba obiluje omega-3 kiselinama, koje pomažu u održavanju zdravog živčanog sustava, te obiluje jodom koji poboljšava mentalnu bistroću.
  3. Cjelovite žitarice sadrže folnu kiselinu, te vitamine B12 i B6 koji poboljšavaju pamćenje.
  4. Za borovnice je dokazano da poboljšavaju kratkoročnu memoriju.
  5. Crni ribiz sadrži vitamin C, za povećanje mentalnu okretnost.
  6. Sjemenke bundeve sadrže cink, koji poboljšava pamćenje i vještine razmišljanja.
  7. Utvrđeno je da su žitarice dobar izvor vitamina B12, koji smanjuje razinu homocisteina koji može pridonijeti Alzheimerove bolesti.
  8. Brokula tijelu pruža vitamin K, koji poboljšava kognitivne funkcije.
  9. Kadulja je dobra za poboljšanje memorije.
  10. Orašasti plodovi su odličan izvor vitamina E, koji poboljšava pamćenje.