Međunarodni dan bijeloga štapa (svjetski dan slijepih)
Autor: Eugen Buzov, 15. 10. 2010.

U HRVATSKOJ se obilježava Međunarodni dan bijelog štapa (15. listopada). Znak sjećanja na 15. listopada 1930. godine kada je obznanjena ideja da se za slijepe osobe uvede bijeli štap kao pomagalo u kretanju, ali i simbol njihove nezavisnosti i samostalnosti.

U svijetu se taj dan slavi od 1964. godine, kada ga je tadašnji predsjednik SAD-a Lyndon Johnson proglasio Danom bijelog štapa, a kod nas, odlukom Hrvatskog sabora, od 1996. godine.

Bijeli štap je prometni zaštitni znak slijepih u sve gušćem prometu, ali i pomagalo koje slijepima omogućava samostalno kretanje na poznatom terenu.