Dan gluhih
Autor: Eugen Buzov, 26. 10. 2010.

U četvrtak, 28.10. obilježavamo Dan gluhih osoba.

Pokušava se skrenuti pozornost na potrebe i posebnosti osoba s oštećenjima sluha, kako bi svi zajedno bili osjetljiviji na njihove poteškoće i način na koji se oni bore savladati svakodnevne zadatke i probleme. Na svu sreću, znanost je napredovala i omogućila gluhim osobama da dožive zvukove na razne načine, a nekima čak i da vrate dio ili cijeli oštećeni sluh. No, uz poteškoće sa slušanjem, vrlo se često vežu poteškoće sa govorom, snalaženjem u okolini, a isto tako javljaju se i poteškoće u socijalizaciji. No, dužnost je svih nas prilagoditi se osobama s oštećenjem sluha, potruditi se olakšati im snalaženje u svijetu koji je bogat zvukovima, te u svakom slučaju ni ne pomisliti da zbog poteškoća sa slušanjem gluhe i nagluhe osobe nemaju ista prava, iste želje ili iste mogućnosti kao i većina osoba koje čuju dobro.