Svjetski dan mladeži (10. studenog)
Autor: Eugen Buzov, 9. 11. 2010.

Generalna skupština Ujedinjenih naroda 1999. godine usvajanjem rezolucije 54/120 proglasila je 12. kolovoz “Međunarodni dan mladih” sa ciljem podizanja svijesti o važnosti sudjelovanja mladih i ulaganjem u mlade.

Prema odluci Glavne skupštine Ujedinjenih naroda, 2010. godina proglašena je Međunarodnom godinom mladih i traje do kolovoza 2011. godine. Međunarodna se godina mladih obilježava s temom “Dijalog i međusobno razumijevanje” u nadi da će nacionalne i globalne aktivnosti doprinijeti većem društvenom uvažavanju interesa i mišljenja mladih od 15 do 29 godina, te razvoju konstruktivnog dijaloga među generacijama, kao i među različitim skupinama mladih.

Prvi Međunarodni dan mladih bio je 12. kolovoza 2000. godine. Koncerti, radionice, kulturne priredbe i sastanci koji uključuju nacionalne i lokalne vlasti, te organizacije mladih održavaju se u cijelom svijetu u čast Međunarodnog dana mladih. Djelovanje i uključivanje mladih, a i njihovo potpuno sudjelovanje ključni su u razvoju današnjeg svijeta za generacije danas i sutra, te održive egzistencije.

image