Prvi april
Autor: Matea Miličić, 1. 4. 2011.

Prvi april je još od davnina dan za šale i smicalice. Zašto baš taj dan??? Postoji više priča. Ovdje su neke...pročitajte ih i razmislite koja je po vašem mišljenju istinita.

1. PRIČA:

Običaj da se podvale šale na prvi dan travnja nastao je još u 16. stoljeću u doba francuskog kralja Karla IX. U to je vrijeme je papa Grgur XIII postojeći julijanski kalendar zamijenio gregorijanskim prema kojem, kao i danas, počinje 1. siječnja. No tvrdoglavi su i dalje početak nove godine proslavljali 1. travnja. zato su postali predmetom podsmjeha ostalih građana koji su im slali " novogodišnje" darove poput smrdljivih čarapa i trulog voća .

2. PRIČA:

Prema jednom izvoru dan smijeha su utemeljili stari Rimljani koji su početkom proljeća priređivali razne vesele obrede i natjecali se u šalama. Sve su činili u čast boga Smijeha, a ponajviše su se smijali strancima.

3. PRIČA:

Jedna legenda kaže kako je dvorska luda Kuqel pokušala uvjeriti Konstantina, Rimskog cara, kako bi bolje vladala od njega. ovaj mu je prepustio vladavinu na jedan dan, a Kuqeg je donio zakon prema kojemu svi moraju ludovati 1. travnja jer je on na taj datum kraljevao.