Majčin dan
Autor: Dajana Jozanović, 8. 5. 2011.

Majčin dan je blagdan u čast majki i majčinstva koji se u većini zemalja obilježava svake godine u drugu nedjelju u svibnju. U zapadnom svijetu je uspostavljen u 20. stoljeću. Majčin dan ima svoje korijene u engleskom i američkom pokretu žena. Amerikanka Ann Maria Reeves Jarvis godine 1865. je organizirala Mothers Day Meetings gdje su majke mogle razmjenjivati ideje o aktualnim pitanjima.

Svi naši stari dobro znaju kako se ranije svake godine slavio poseban dan posvećen majkama. On se i danas slavi, ali - priznat će svatko - mnogo manje, pogotovo među mlađima.

Svrha majčina dana je probuditi uspavanu ljubav i zahvalnost prema ženama koje su nas rodile. Biti kod kuće jer smo uglavnom odsutni. Dokinuti otuđivanje obitelji. Učiniti nas boljom djecom približavajući nas srcima naših dobrih majki. Razvedriti živote naših majki. Dati majkama do znanja da ih cijenimo, iako to baš ne pokazujemo često.

Majčin dan je tu da nas podsjeti na našu dužnost prije nego bude prekasno. Nakana ovoga dana jest da aktivnije razmišljamo o našim dragim majkama. Da riječima, darovima, djelima, osjećajima, i na sve druge moguće načine udovoljimo majci i usrećujemo je svakog dana, trajno imajući na umu Majčin dan.