preskoči na sadržaj

Osnovna škola Ivana Martinovića

Login
Raspored sati

 

 

DEŽURNI UČITELJI 

TERMINI INFORMATIVNIH RAZGOVORA

RASPORED ZVONJENJA


 

Slikovni rezultat za godišnji plan  i program rada škole

Slikovni rezultat za školski kurikulum

Grb škole

Priloženi dokumenti:
skolski grb.jpg

Animacije

KLIK

NA

SLIKU!

Brojač posjeta
Ispis statistike od 1. 10. 2010.

Ukupno: 444864
Ovaj mjesec: 138
Ovaj tjedan: 2
Danas: 2
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Kako su Egipćani čuvali mumije
Autor: Dajana Jozanović, 11. 8. 2011.

Mumija je naročito preparirano i sačuvano tijelo mrtvaca. Riječ "mumija" dolazi iz arapskog jezika i znači "tijelo sačuvano pomoću voska ili katrana". Ali, zbog čega su Egipćani željeli sačuvati tijelo mrtvaca? Zbog toga što su vjerovali u život poslije smrti.


 

Zamišljali su dušu kao pticu s ljudskim licem, koja danju leti amo-tamo, a noću se mora vratiti u grob jer se boji zlih duhova. Stoga su Egipćani leševe "mumificirali" da bi ih duše mogle prepoznati i da bi znale u koji se grob svaka od njih treba vratiti.


Otprilike 3000. godine prije naše ere Egipčani su sahranjivali svoje mrtve u sklupčanom položaju, u vrućem pustinjskom pijesku, koji je čuvao tijelo od raspadanja. Kasnije su ugledne osobe sahranjivane u grobnicama uklesanim u stijene. Ali piramide i kameni grobovi nisu bili onako suhi kao pustinjski pijesak, pa su Egipćani morali izmisliti neki postupak pomoću kojega će se leševi održati u tim grobnicama. Tako je nastalo umijeće "mumificiranja".

Kad bi netko umro. izvadili bi mu mozak, organe za probavu, srce i pluća. To se čuvalo odvojeno u četiri posude. U kasnijim razdobljima ti su organi vraćani u tijelo. Zatim su u mrtvo tijelo stavljane soli, koje su zajedno sa suhim pustinjskim zrakom izvlačile vlagu. Kad se leš osušio, okupali bi ga, istrljali borovom smolom i umotali u stotine metara platna.

Sve je to trajalo sedamdeset dana. Za to vrijeme stolari su pravili kovčeg za mumiju. Ako je pokojnik bio bogata i važna osoba, pravljeno je više sanduka, od kojih je svaki ulazio u idući. Slikari su te kovčege ukrašavali živim bojama. Zidovi grobnice ukrašavani su tekstovima i slikama koji su govorili o životu čovjeka koji tu počiva. Zatim su skupljeni svi predmeti što su pokojniku služili za života i stavljeni u grob. Tako je, po vjerovanju Egipćana, čovjek bio spreman za svoj budući zagrobni život.


Tekst je prenesen s portala Saznajkako.





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju