Testirajte svoje sposobnosti
Autor: Dajana Jozanović, 5. 10. 2011.

U nastavku donosimo nekoliko "testova" kojima možete provjeriti svoje sposobnosti. Sretno!

Kakav imate osjećaj ravnoteže ?

Osjećaj ravnoteže omogućava nam da ispravimo položaja tijela i napetost mišića.

Stojeći bosi, ruku položenih na bokovima, podignite "slabiju" nogu tako da stopalo položite sa strane na koljeno "jače" noge. Sklopite oči i zadržite se u tom položaju što je duže moguće. Zamolite nekog od ukućana da štopericom izmjeri koliko ste se dugo zadržali u ravnoteži.

Rezultati:
Dulje od 40 sekundi: osjećaj ravnoteže je odličan.
Između 22 i 40 sekundi: dobar.
Između 15 i 22 sekunde: osrednji.
Manje od 15 sekundi: loš i nedovoljan.

Koliko imate mišićne snage ?
Dobra mišićna napetost podržava tijelo u svim njegovim kretnjama, omogućava djelovanje bez zamaranja, poboljšava funkcioniranje dišnog i probavnog sustava i sprječava povrede.

Test s vagom mjeri snagu vaših ruku. Na rukama se naime najbolje može izmjeriti koliko ste općenito snažni.
Stojeći, uhvatite objema rukama mehaničku vagu (kao da držite knjigu između dlanova). Stisnite je čvrsto i odlučno. Pritom pogledajte (vi ili netko od ukućana) na koji je broj kilograma pokazala kazaljka.

Za žene
Više od 45 kilograma: vaša je mišićna snaga odlična.
Između 35 i 45 kilograma: dobra.
Između 26 i 35 kilograma: osrednja.
Manje od 26 kilograma: nedovoljna.

Za muškarce
Više od 65 kilograma: vaša je mišićna snaga odlična.
Između 50 i 65 kilograma: dobra.
Između 38 i 50 kilograma: osrednja.
Manje od 38 kilograma: nedovoljna.

Koliko ste gipki ?
Gipkost daje slobodu, eleganciju i opuštenost svim pokretima. Poboljšava tonus, uravnotežuje mišićni rad i smanjuje opasnost od uganuća ili istezanja tetiva do čega obično dolazi pri naglim pokretima.

Sjedeći ispruženih nogu, položite ravnalo duž desne noge. Neka 0 na ravnalu bude na sredini koljena. Pokušajte dodirnuti vrhove stopala zadržavajući koljena na tlu, a noge ispružene. Ponovite ovu vježbu tri puta i zabilježite najveću udaljenost koju ste postigli bez napora.
Važno: Zagrijte se prije ove vježbe.

Rezultati:
Ako dodirnete dalje od 50 cm: odlično.
Između 40 i 45 cm: dobro.
Između 35 i 40: srednje.
Manje od 35cm: nedovoljno.

Vježbanjem izdržljivosti sprječava se povišeni krvni tlak i nastanak bolesti krvnih žila, smanjuje se postotak lošeg kolesterola u krvi i pretjerana zadihanost.

Ovaj test omogućava mjerenje prilagodbe kardiovaskularnog sustava povećanom naporu i posebno njegove sposobnosti da se oporavi, što je glavni pokazatelj tjelesne spreme.

Izmjerite svoj puls u mirovanju i zapišite (p1 = broj otkucaja srca u minuti kad tijelo miruje).

Za 45 sekundi napravite 30 čučnjeva ne podižući pete od poda i ne naginjući tijelo naprijed.

Izmjerite puls odmah nakon čučnjeva (p2 = broj otkucaja srca u minuti na kraju napora).

Minutu potom izmjerite puls i treći put (p3 = broj otkucaja srca 1 minutu nakon napora).

Izračunajte indeks tjelesne spreme prema sljedećoj formuli:
              /(p1 + p2 + p3) - 200/ podijeljeno sa 10.

Primjer: p1 = 60 otkucaja; p2 = 110 otkucaja; p3 = 199 otkucaja. To je 60+110+100 = 270-200 = 70 podijeljeno sa 10 = 7.

Rezultati:
Između 0 i 5: vaša je forma odlična.
Između 5 i 10: dobra forma.
Između 10 i 15: osrednja forma.
Iznad 15: loša i nedovoljna forma.