Windows 7
Autor: Dajana Jozanović, 12. 11. 2009.

Novi Microsoftov operacijski sustav, Windows 7, je od 22. listopada dostupan u Hrvatskoj kao i u cijelom svijetu. Malo smo pričekali da se buka o službenom izlasku malo smiri da i mi napišemo koju riječ.

7 ispunjava sva dana obećanja – korisnicima je mnogo lakše na osobnom računalu raditi ono što požele, a nudi poboljšano i ujednačeno korisničko sučelje te znatna funkcionalna poboljšanja koja pojednostavljuju svakodnevne zadatke i omogućavaju korisnicima da najbolje iskoriste svoja osobna računala, neovisno o njihovoj vrsti (stolna, prijenosna računala ili pak netbook) i namjeni. Na pitanja koje smo postavili direktorici Microsoft Hrvatska, Venesi Schütz, dobili smo slijedeće odgovore:

„Za Windows 7 uistinu mogu reći da su ga radili ljudi – za ljude! Nijedan drugi softverski proizvod nije uključivao rad s toliko mnogo fokus grupa, kao sada kada smo tijekom perioda od tri godine pažljivo slušali naše korisnike i prikupljali njihova iskustva s ranijim verzijama Windowsa i prve komentare na Windows 7. Pričali smo podjednako s inženjerima i vrhunskim stručnjacima ali i s korisnicima koji svakodnevno koriste naše proizvode. Stoga mogu biti sigurna da je Windows 7 najbolje izdanje našeg najvažnijeg proizvoda do danas, te da donosi značajna poboljšanja u tri glavna segmenta – jednostavnosti korištenja, novim mogućnostima i sigurnosti

Na operacijskom sustavu Windows 7 radili su Microsoftovi inženjeri i dizajneri u suradnji s korisnicima i partnerima te milijuni dobrovoljaca koji su pomogli u razvoju novog operacijskog sustava testirajući rane verzije i dajući svoje komentare. Microsoftovi partneri imali su tješnju, mnogo aktivniju ulogu u razvoju proizvoda još od faze planiranja Windowsa 7. Zajednički pristup rezultirao je boljim performansama osobnih računala kao i boljom kompatibilnošću sa širokim rasponom softvera i hardvera.

Mnogo toga je u 7 prilagođeno hrvatskim korosnicima

Windows 7 u Hrvatskoj se po prvi puta pojavljuje s posebnim lokalnim dodacima koji su prilagođeni i namijenjeni hrvatskim korisnicima. „Tisak“ će tako pružiti uslugu ispisivanja korisničkih fotografija. Dovoljno je da korisnik odabere fotografije koje želi ispisati i njemu najbliži kiosk na kojemu ih sljedećega dana želi preuzeti; Windows 7 obavit će sve ostalo nakon samo nekoliko klikova mišem. Cjelokupnu logistiku za ovu uslugu ispisa fotografija preuzima Tisak.

U Windows Media Player bit će integriran i popis hrvatskih radiostanica koje će se moći slušati u streamingu. U početku će biti na raspolaganju Antena Zagreb, no broj stanica koje će biti moguće  slušati na ovaj način, neposredno iz Windows Media Playera vremenom će se povećavati. Više se neće morati tražiti odgovarajuće web stranice koje nude streaming programa budući da su lokalni sadržaji integrirani u Windows Media Player.

Hrvatska inačica Windowsa 7 također je po prvi puta na raspolaganju odmah od dana globalne objave, a hrvatska verzija je postala jedna od 34 jezika čija je verzija objavljena istovremeno.

Novosti u Windows 7

Pojednostavljeni PC

Taskbar: Taskbar je u potpunosti redizajniran kako bi korisnici mogli raditi brže i kako bi se uklonili suvišni i nepotrebni elementi. Nove su mogućnosti poput malenog pregleda sadržaja web stranica i dokumenata, pa čak i videa, odmah u taskbaru.

HomeGroup: Jednostavno dijeljenje datoteka i pisača s drugim Windows 7 osobnim računalima u vašem domu.

DeviceStage: Prikazuje nam status svih priključenih diskova poput kamera i mobilnih telefona, olakšavajući sinkronizaciju podataka i upravljanje diskovima.

Fotografije i video: Windows Live Photo Gallery i Windows Live Movie Maker nude korisnicima odlične, besplatne mogućnosti uređivanja fotografija i videa te njihovo jednostavno dijeljenje s prijateljima.

Snap: Povucite otvoreni prozor do ruba ekrana da biste automatski promijenili njegovu veličinu. Tako možete „zalijepiti“ dva prozora za lijevi i desni rub ekrana da biste lako usporedili njihov sadržaj.

Shake: Primite prozor za njegovu naslovnu traku i protresite mišem kako bi se svi ostali otvoreni prozori automatski minimizirali i nestali iz vida. Ponovite isto da bi se ranije vidljivi prozori ponovno vratili.

Internet Explorer 8: Naš najbrži, najjednostavniji i najsigurniji web preglednik ikada. Nove mogućnosti poput Instant Searcha, akceleratora i web isječaka (Web Slices) pomažu vam da iskusite bolji web.

Brže uključivanje, brže isključivanje: Svaki korisnik Windowsa 7 primijetit će da se računalo brže pokreće i brže isključuje, te da bolje upravlja energijom (što je naročito važno za prijenosna računala).

Jednostavnije mobilno računarstvo: Sve vaše postavke nalaze se na jednom mjestu, u Windows Mobility Centru.

Zaštitite svoj PC: Zaštita podataka na PC-u sada je mnogo jednostavnija zahvaljujući proširenim mogućnostima stvaranja sigurnosnih kopija i besplatnim paketom Microsoft Security Essentials koji računalo štiti od virusa, spywarea i drugog zloćudnog softvera.

Nove multimedijalne prednosti

Windows Touch: Upravljajte svojim PC-om pomoću monitora s ekranom osjetljivim na dodir, korištenjem prstiju i multi-touch gesta.

PlayTo: Glazba, video i fotografije mogu se slušati i prikazivati na drugim osobnim računalima i uređajima poput Xboxa 360 koji je spojen na televizijski prijemnik.

Podrška za igre i grafiku: Windows 7 donosi poboljšanja koja omogućavaju bolje performanse u igrama i zabavnim aplikacijama, uključujući i 64-bitnu podršku te grafički sustav DirectX11. (TihomiL)