3.10. 2011. Međunarodni dan djeteta
Autor: Eva Benaković, 3. 10. 2011.

20. studenoga 1950. godine Skupština Ujedinjenih naroda proglasila je „Deklaraciju o pravima djeteta“ a 1989 godine „Konvenciju o pravima djeteta“. 20 studeni proglašen je Međunarodnim danom djeteta i tog se dana u cijelom svijetu održavaju brojne aktivnosti a koje se odnose na dobrobit djece.

Međunarodni dan djeteta je tradicionalno međunarodno događanje koje se u Hrvatskoj održava svake godine u prvom punom tjednu listopada već 60 godina, s ciljem usmjeriti pozornost odraslih na potrebe i prava djeteta, posebice položaj djeteta u zajednici u kojoj živi, raste i razvija se. Prošle je godine Vijeće za djecu RH i Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti i službeno proglasilo ponedjeljak u prvom punom tjednu mjeseca listopada Međunarodnim danom djeteta.

Očima djeteta

Poželi si oči i srce djetetakoje veselo vrišteći trči zabranjenim travnjakom,klikće zbog jedne sićušne ribice što klizi kroz vodu;raspituje se o zvijezdama, i tko ih je zapalio,i koje te nikad ne voli zbog tvoga debelog novčanika,nego zato što se znaš igrati i smijati,jer znaš pripovijedati fantastične priče i pjevati vesele pjesme.