Autor: Tena Lončarević, 18. 11. 2009.

Sljedeći sastavi su primjer kako jedna obična pravopisna vježba može uroditi maštovitim i simpatičnim tekstovima. Učenici su imali zadatak  predstaviti zamišljeni grad čiji su gradonačelnici / gradonačelnice. Pročitajte.

Naopaki Grad

Mačkograd, moj grad B. G. City

Naopaki Grad

Moj grad je sav naopak i jako veseo. U njemu nikada nije noć. U Ulici mora ribe lete zrakom, a ptice plivaju u jezeru na glavnog trgu, Trgu sreće. U tom gradu nikada nema tuge, svi su veseli.Niti jedan od sedam tisuća stanovnika nikada nije zaplakao.

U Naopakom Gradu ima mnogo ulica među kojima se izdvajaju: Likovna ulica, Šarena ulica, Plesna ulica. Strana ulica, Ulica veselja, Ulica cvijeća i mnoge druge. U gradu ima i puno trgova nazvanih po poznatim piscima i glumcima.

U tom gradu ne postoje zločesti ljudi. Naopakim gradom upravlja najveseliji čovjek.

Tu je sve naopako, ljudi hodaju na rukama, kiša je ljubičaste boje, a snijeg crvene, drveća su obložena dijamantima…Cvijeće raste samo na Cvjetnom trgu. Svaka kuća ima svoje ime, npr. Kuća mira, Vesela kuća, Cvjetna kuća… Neke su kuće okrugle, neke kockaste, a neke su kao trokut iz Ulice geometrije.

Što je najvažnije, u tom gradu se svi vole, a nitko se ne mrzi. Naopaki Grad je grad koji morate posjetiti, ali kad budete dolazili - hodajte na rukama!

Barbara Živković, 6.b

Mačkograd, moj grad

Bok, zovem se Greta Šapić. Ja sam domaća europska mačka s tigrastim šarama. Stanujem u Ulici mačje trave. To je mirna ulica s obiteljskim kućama, ime je dobila po obližnjem proplanku na kome raste ta biljka. Do središta grada, odnosno Trga mačjih velikana, potrebno je samo deset minuta lagane šetnje. Tu se nalazi moja omiljena ribarnica „Plava riba“. Nedaleko od trga nalazi se Ulica toplog mlijeka. Naziv je dobila po bivšoj tvornici mliječnih proizvoda koja je pretvorena u rekreacijski centar za mačke. Omiljeno okupljalište u našem Mačkogradu nalazi se ispred Kazališta „Mic-mic“ u Ulici tavanskog prolaza koja je ujedno i naše šetalište. Odatle se preko Trga generala Mjaučića dolazi do željezničke stanice koja vodi prema naselju Vau-vau. Najduža ulica u našem gradu je Ulica kroketa. Ona poput prstena okružuje naš grad. Poznata je po drvoredu koji je zasadio naš bivši gradonačelnik Micko Crnorep. Na izlazu iz grada sagrađena je velika tvornica svjetski poznate mačje hrane „Frrrr“. U gradu se nalazi Crkva sv.Brke, zaštitnika mačaka, a sagrađena je na Trgu Cice Cupkala, poznatog skladatelja mačkogradske himne. U Ulici Figaro nalazi se Muzej mačje umjetnosti. Treba spomenuti i stari dio grada, pogotovo Ulicu crnog mačka u kojoj se nalazi najstarija kuća u gradu. U njoj se rodio poznati istraživač Simon Frktalo. Sada se koristi kao gradska knjižnica.

Ja, kao gradonačelnica ovog prelijepog grada, mogu reći samo jedno: „Mačkograd je grad po mjeri svake mačke.“

Marta Peić, 6.b

B. G. City

Moj grad je poznat po Hrvatskom narodnom kazalištu u koje dolaze ljudi iz cijele Hrvatske, ali i iz susjednih država. Također, u mojem se gradu nalazi palača Sans-Souci gdje je davno živio Sretni kraljević.

U mojem gradu ima 7500 stanovnika, uglavnom su to bogataši koji žive u velikim kućama. Ljudi koji imaju puno novca šalju novac siromašnima kako bi grad bio ljepši i bogatiji.

Tako je to u mojem gradu, ja sam gradonačelnik Ivan Skejo i živim u bogatoj četvrti koja se zove Sretni kraljević, po kralju koji je obilježio povijest ovoga grada.

Kao malenom djetetu, baka mi je pričala priču o Sretnom kraljeviću i maloj lastavici.

Ta me priča toliko dirnula da sam izgradio kip Sretnog kraljevića koji se nalazi na glavnom trgu ispred naše katedrale.

Ivan Skejo, 6.b