Upoznajmo velikane županjskoga kraja
Autor: Marija Klarić Brdarić, 3. 10. 2013.

U ovoj školskoj godini započeo je projekt "Upoznajmo velikane županjskoga kraja" u suradnji učiteljice povijesti Mirne Matić i knjižničarke Marije Klarić Brdarić. U ovom projektu sudjeluju učenici od 5. do 8. razreda, a pomoć su ponudili i neki učitelji. Projekt će trajati cijelu školsku godinu, a svaki će se mjesec učenici i učitelji upoznati s jednim velikanom županjskoga kraja.

U mjesecu listopadu upoznat ćemo se s jednim Štitarcem - Ivanom Martinovićem koji je bio istaknuti pedagog, metodičar i učitelj. Rođen je 30.1.1848. u Štitaru, a umro je u Zagrebu 24.7.1927. godine. Bio je i povjesničar školstva slavonske Vojne krajine, a svoje je radove, preko 100 članaka napisao u Napretku, Obzoru, Hrvatskom učiteljskom domu i Narodnim novinama. Bio je aktivan pokretač, osnivač i suradnik pri otvaranju Hrvatskog školskog muzeja, a bio je i predsjednik Hrvatsko pedagoško-književnog zbora. U svoje je vrijeme bio jako poštivan od strane visokopozicioniranih ljudi i drugih prosvjetara. Nemojmo zaboraviti da 5. listopada slavimo Svjetski dan učitelja pa se i taj dan prisjetimo našega Ivana Martinovića koji je toliko dobra donio prosvjeti.

Učenice petog rezreda Lorena Lešić i Ružica Lešić predstavit će nam Ivana Martinovića kroz kratki monolog koji iznosi crtice o njegovom životu. Učenici sedmog razreda (Dario Abramović, Lorena Benaković, Marina Curić, Matea Ivkić, Josip Oršolić, Maja Pranjić i Karlo Šarić) izradili su makete učionia iz 19. i 21. stoljeća.