Županijsko natjecanje iz znanja i kreativnosti ''Čitanjem do zvijezda''
Autor: Maja Pavičić, 10. 3. 2023.

OŠ 'Antun i Stjepan Radić' bila je domaćin Županijskog natjecanja iz znanja i kreativnosti „Čitanjem do zvijezda“ koje se održalo 8. ožujka na Dan žena. Osim gunjanske osnovne škole, u natjecanju su sudjelovale OŠ 'August Cesarec' Ivankovo, OŠ 'Ivana Martinovića' Štitar i OŠ Vođinci.

Prvo mjesto u kategoriji pismenog ispita – kviza znanja osvojila je OŠ Ivana Martinovića Štitar, čiju su školu predstavljale učenice Anastazija Vincetić, Lea Baotić i Matea Kobaš s mentoricama Majom Pavičić i Dajanom Kolobarić. Drugo mjesto osvojila je OŠ 'Antun i Stjepan Radić' Gunja, a školu su predstavljale Tea Kuvač, Džejla Selimović i Indira Zahirović s mentoricom dr. sc. Anitom Tufekčić. Treće mjesto osvojila je OŠ 'August Cesarec' Ivankovo, čiju školu su predstavljale učenice Nika Dogan, Ana Labazan i Mirna Maslać s mentoricama  Jasenkom Tisucki i Kristinom Perić.

U kvizu znanja provjeravalo se znanje iz sadržaja triju pročitanih romana Sherlock Holmes: Grimizna istraga spisatelja Sir Arthura Conana Doylea, Pekinezer Princ u službi Njezina Veličanstva spisatelja Krunoslava Mikulana i Zvijer iz Buckinghamske palače spisatelja Davida Walliamsa. Provjeravali su se sadržaji djela, karakterizacije likova, mjesta i vremena radnje, važni događaji, razumijevanje i procjenjivanje problema koje pojedino djelo nudi te kritičko razmišljanje. A morali su posvetiti pažnju i biografijama autora s korica knjiga i sa stranica nakladnika koji su objavili knjige. Učenice su ispit znanja rješavale individualno, a bodovi svih natjecatelja zajedno čine ukupan rezultat za rang listu za državnu razinu.

Prvo mjesto u kategoriji kreativnog uratka ponovno je osvojila OŠ 'Ivana Martinovića' Štitar, čiji je rad predstavila učenica Petra Živković (mentorice Maja Pavičić i Klara Živković). Drugo mjesto osvojila je OŠ 'August Cesarec' Ivankovo, uradak je predstavila učenica Ana Labazan, dok je treće mjesto osvojila gunjanska OŠ 'Antun i Stjepan Radić', čiji je rad predstavila Asya Ahmetović.

U kategoriji kreativnog uratka, ocjenjivalo se oblikovanje kreativnog uratka (elementi vrednovanja: originalnost ideje i jasnoća poruke, čitljivost vizualne poruke, razumijevanje i kreativna primjena odabrane likovne tehnike, likovni jezik) te usmeno predstavljanje i ispitivanje (sadržaj i struktura izlaganja, vještina izlaganja te odgovori na pitanja vezana uz sadržaj).

U kategoriji kviza znanja na nacionalnu završnicu su se plasirale OŠ 'Ivana Martinovića' Štitar i OŠ 'Antun i Stjepan Radić' Gunja.

U kategoriji kreativnog uratka na nacionalnu završnicu su se plasirale OŠ 'Ivana Martinovića' Štitar i OŠ 'August Cesarec' Ivankovo.

Državno natjecanje održat će se u svibnju 2023. godine u Čakovcu.

Čestitke marljivim učenicama i njihovim mentoricama!